Trgovačko knjigovodstvo. Deo 2, Dvogubo ili dvojno knjigovodstvo za školsku i privatnu upotrebu
42 15. Рачун Ликвидиције
Ликвидирати или свршити с радњом значи чачно и поштено престати даље водити радњу, не обављати никакве нове послове, већ распродаги сву робу, наплатити сва своја потраживања, исплатити сва своја дуговања; или, просто речено претворити своју чисту имаовину у готовину. Да се ово све овако обави, треба више времена, нарочито код већих удеоничких друштави. Ликвидација обично се објави циркуларом (окружницом, расписом) и обично се дојакошњој Фирми додаје придев : „у ликвидацији“ н. пр. „Живин рудник Авала у ликвидацији“ За ликвидацију се може одредити и нарочити ликвидациони одбор, чији се потписи протоколишу и објаве.
Све трошкове око ликвидације, као плате, стан и остало, најбоље је књижити одмах на Рачун Ликвидације. Добпти при ликвидацији не може ни бити, јер се роба распродаје са рабатом и свуда се отписује више него иначе при закључку књига.
Рачун Ликвидације дугује за све издатке Рачуну Благајнице, те се из њега види трошак ликвидације; а потражује при закључном књижењу од Рачуна Главнице за пренос ликвидационих трошкова, а тако исто и Рачун Благајнице потражује од Рачуна Главнице за предату готовину, те се на тај начин сви рачуни изравнају.
Пример :
Једна радња с капиталом од 60.000 дин. ликвидира и после неког времена претвори сав свој капитал у готовину.
За време ликвидације наплаћено је свега 160.000 дин. (активе), а исплаћено је 100.000 (пасиве); тро-
шкови ликвидације износили су 5000 дин. Завршни _
рачун при овој ликвидацији изгледао би овако:
Ма Ба виа