Trgovačko knjigovodstvo. Deo 2, Dvogubo ili dvojno knjigovodstvo za školsku i privatnu upotrebu

(5

Контрола при раду по начину двојног књиговодства треба да је така, да књиговођа може сам свој рад да контролише, а тако и бива. Ево тих контрола :

Прва контрола је у томе, што књиговођа може да зна, да ли је све тачно из Благајнице п Првобележнице збирано п пренесено у Зборник“). Ако је све тачно рађено, онда ће салдо у Књизи Благајнице бити равно салду Благајнице у Зборнику; даље, збир Благајнице и Првобележнице мора бити раван таком укупном збиру у Зборнику п показиваће обрт радње.

Друга је контрола потребна да се зна, да ли је све тачно пренесено из Зборника или Дневника“) у Главну Књигу, на Фолије дотичних Рачуна. Ако је сваком дужнику задужено и повериоцу одобрено. оно што треба, тада ће збир дужника бити раван зопру поверилаца; а то се види из збирне билансије (страна 58 ове књиге.)

Трећа је контрола чиста или нето билансија. Ако се из збирне бплансије (дневне, месечне, пл годишње) нађу салда појединих Рачуна, т. ј. разлика између дуговања и потраживања, тада мора п збир салда дуговања да је раван збиру салда потраживања (стр. 69). Ово долави отуд, што у колико је је један Рачун више поверилац у толико морају Рачуни дужници више дуговати.

етврта контрола. (во је последња п најглавнија контрола за књиговођу. Ако и ова контрола покаже тачност, онда је у ошште све без пкакве

#) Мање радње преносе из Ручне Књиге у Дневник, и ова контрола отпада. 6

#%) Напред је већ речено, да је Зборник и Дневник по двојном Књиговодству једно исто и ми емо назвали Зборник с тога, што се збира (код већих радња) из Благајн. и Првобележнице, а код мањих нема збирања из Ручне Књиге, те може да остане назив Дневник.