Učitelj
442 ПРОСВЕТНИ ЗАПИСИ
ТЕ награду у |0 динара добио је рад: „Васпитна важност дечји и омљадинпских зљара «с описом ц педагошком анализом познатих лара“ са знаком „9663дан“ — и њу је радио Милорад М, Петровић уч. ТУ. разреда.
Похвалницу за рад „Настава као средство за стварање МО И убеђења 4 добио јо Сава Вулетић „Зећанин“ — уч. ТУ, разр.
Сви ови темати штампаће се у један алманах, и то од сада редовно сваке године, ово ће бити први, у који ће сем ових радова ући и неколико угуедних
предавања по начелима научне педагогике 5 Љубоје. Продужна школа у Пољни (ер. левачки). По позпатом распису г. министра просвете и црквених послова о отварању продужних школа, — у овом месту отворена је таква једна школа у лрвој половини месеца децембра прошле године. У школу су позвати сви бивши евршени ученици ове школе из последње три генерације. Има их на броју 96. У школи се држе предавања: четвртком (цео дан: и недељом и правником (по подне). Сем тога за ову цељ узети су по два дана од божићњег и ускршњег распуста. — Школа ће радити до конца априла. У њој се предаје: српеки језик (вамо читање и пивање, а нарочито вежбање у писменом саставу), рачун (еве радње е десетним разломцима), пољска привреда (најпотребнија знања из свију њених грана) и игијена (најнужнија упутства о чувању и неговању човечјег здравља). Највећи број часова заувима пољска привреда, те би тако ова школа имала карактер неке мале пољопривредне школе, или неког већег пољопривредног курса. Ђаци овај пр>дмет изучавају с особитом вољом. Поред теорије уче и практично. — У овој школи раде оба наставника ове школе, — Ђаци су до сада посећивали нредавања врло уредно. — О постигнутом успеху у овој школи, установљеној на овакој основи, известићемо наше читаоце у своје време, а радоваћемо се ако нас и остали другови буду о овој ствари извештавали. г Ст.
Школа и телесни развитак деце. -- На једном учитељском састанку у Липисци држао је др. Шмид предавање о телесном развитку деце у школи Своје наводе поткрепљивао је подацима, које је прикупио за време вишегодишњег проучавања школеке деце. Он вели:
Утицај школе на тежину и пораст деце, не да се лако описати. Деца школска мање порасту и отежају него њихови вршњаци ван школе. 4 та. према, 4 та. 5 см. према 7 см). Деца која од 7 год. пођу у школу већа ву и тежа од со
ршњака, који су већ годину дана школу походили
_ Болести које налазе школску децу не долазе од учења, него от здравствених утицаја школске зграде и учионице. Освудица чиста ваздуха и светлости елаби снагу дечју,те не може да одоли утицајима који болест изазивају. А
У вишим школама које немају часове после подне, а где су ђаци дужни учествовати у играма, пада проценат поболевања на 20 и 30; док проценат оних који пмају часове по подне и не учествују у играма, расте на 79.
Школе траже од деце врло много, вели исти доктор, зато те захтеве треба, смањити у интересу живота и здравља народног подмлатка Д.
Интересно уписивање деце у школу у Новом Пазару, — Као што свуда по српским школама почиње нова школ, година уписивањем деце У | разред друге половине месеца августа, тако ието и овде, али е овим обичајем:
•