Učitelj
Страна књижевност 473.
тако проста — свега три до четири става — да се даде извести са лакоћом, а уз то се може да ангажује и највећи број де- . це. То је врло важно за родитеље, који су пресрећни да у свакој свечаности осете и ту радост што ће им дете имати учешћа у свечаности. То их привлачи школи а код деце се негује идеја правичности, јер без икаквог издвајања деце при овим играма могу учествовати деца из целога разреда. До ове књиге може се доћи преко књижаре „Време" у Београду. Тих. Н. Костић
»Роиг (аге тодејег поз Ре 5« од Гарсиера, у издању Натанове књижаре у Паризу. Ново време нарочито се интересује реформом досадање школе и нарочито подвлачи, да основу рада у савременој школи има да чини ручни рад. Тежња је још у раном детињству приближити дете раном животу, и у колико је могуће на принципу рада, који се има спровести у школи, увести га у правилно разумевање свих појава његових, тако да му први кораци у животу не донесе разочарење. Неки су мишљења, да ручни рад у основној школи не подразумева рад са специјално одређеним часовима за њега, него. да се он спроводи само у принципу као примена свега што се конкретно даде изразити у обиму дечје умешности и разумевања. Други су напротив мишљења, да се он изводи на нарочитим часовима, те да дете том приликом стекне извесну умешност и технику при раду, па га потом примењивати не само у школи у раду са наставником, него и ван ње. Без обзира које нам је 'од ова два гледишта симпатичније, нови Закон о нар. школама санкционисао је ручни рад као предмет, и према томе учитељу треба дати могућности да се према новој потреби оријентише и нађе.
Ова књига врло лепо разрађује и педагошки и методски ручни рад у виду моделовања. Ова врста рада са децом основне школе не само да је за децу најинтересантнија и најприроднија него је и најјефтинија. Дете још у трећој години меси од блата разне колачиће и прави разне фигуре према својој машти. Природа га је већ врло рано упутила на ову врсту рада. На школи је да овај инстинкт развије у циљу васпитања и формирања његове воље. “
У књизи су поређани цртежи из моделованих предмета у најразноврснијим облицима. Нису ретка питања неких наставника: траже нам моделовање, а нико не каже шта да радимо са децом На ово питање врло јасно одговара ова књига. Ко не познаје језик разуме слику. Те из огромног материјала кога му књига пружа може изабрати за себе оно што му прилике у којима ради најрадије нуде. На наставнику је да проу-. чава моделе и да их систематизира према дечјим способности-.