Učitelj

Полно васпитање 587

Полно васпитање

— Од П. М. Ивановског —

Појам полног васпитања обухвата читав комплекс педагошких мера које имају за циљ да формирају биолошко-социјалну законитост у полном владању омладине. Пошто је полно владање човека основ читавог владања његовог од најранијег детињства, онда је и старање о биолошко-социјалној законитости полног владања подмлатка који се налази у стадијуму развитка у ствари старање о биолошко-социјалном правилном формирању стања организма који се развија, што све у крајњој линији има педагошки циљ управљен на то да створи личност, која би физички, интелектуално, уметнички, морално и у правном погледу била целисходно прилагођена и оспособљена за живот у даној социјалној средини. Према томе, решење проблема полног васпитања тесно је везано с решењем проблема физичког, уметничког, морално-правног и интелектуалног васпитања.

Но, може ли се говорити о полном владању организма који се развија Мишљења се по овоме питању разилазе. Један део педолога и лекара, у које треба убројати Киркпатрика, Штраца, Фере, Моља и др., сматра да се полно владање почиње нормално испољавати тек у периоду полног сазревања, тачније — од момента формирања онога механизма који омогућава да се врши полни акт. „Полна осећања пре тога рока запажају се само код ненормалне деце“ — каже Киркпатрик. Друга група педолога и лекара, са Фројдом на челу као најистакнутијим својим претставником, сматра да „новорођенче већ доноси са собом на свет клице сексуалних преживљавања; да се „сексуални живот деце у узрасту отприлике 3—4 год. манифестује у форми која је приступачна посматрању ; да „благодарећи само специјалној заборавности (амнезији) која код већине људи (не код свих!) обухвата прве године детињства до 6 или 8 год. живота, детињство сваког човека као да се претвара у доисторијску епоху и скрива од њега извор његовог сопственог живота“. Само полно понашање деце до периода полног сазревања носи други и специјални карактер који се одликује од одраслих људи нормалних у полном погледу.

Сва сексуална уживања и наслађивања деце нису организована у систем који се изражава у концетрисању свих појединачних наслађивања; она, мимо полних органа, проистичу из других извора, који се називају ерогеним зонама, или таквим деловима тела као што су слузокожа уста, језика, разни делови коже, област дојки итд. У полном акту одраслог човека сва та наслађивања и уживања концентришу се око основног еротичког осећаја који долази од надражаја гениталија.

Код деце полни апарат није сазрео. Због тога до периода полног сазревања дечја сексуална уживања и наслађивања нису везана с наслађивањем које проистиче од полних органа. Она се могу добити с постизањем задовољења у процесу сисања, љубљења, миловања, грљења, трења, стезања, наношењем удара.