Učitelj

780

БОЖИДАР Љ. ЂОРЂЕВИЋ: = 290 ррБић:

Осећање мање вредности и другарски односи код сеоских дечака и младића

У селима у околини Ниша дечаци се најчешће друже из потребе за заштитом. Осећају своју слабост, па се удружују, хоће да покаже своју вредност. Има много дечака који никако не трпе прекоре, псовке, угњетавања. Увређен дечак позива своје другове, који се дижу против онога који га је увредио. „Море, што смо скоро истепали Љ. — док је жив, ће призна. Ст ја му викам: Не дирај се, бре, а он па! Е, па, реко', с'г ће да видиш твојег Бога, па таг викнем Чеду, па кад га у ватимо, па удри, па удри — неће се више сети! Па стално се дира. Ст, ја га ништа не дирам, терам си овце, а он ме пцује. Једанпут узеја, па ми истерује овце испод 'лад! Е, па, чекај, детенце, да видиш; да не дира више никога, а не само мене!“ (Први дечко од 14 година а)

Многи знају да се „подвуку под кожу“ и да подвале. Слабији не смеју ништа да раде против јачих и смелијих, него се баш друже с њима, да би тако били заштићени, како од њих, тако и од других: „Што па да терам с другога, кад си можемо ми двојица. И његове свиње несу млого. Истина ги ја више врћам и чувам, али кад сам с њега, ники ме не сме дира,“ (Ш; 14). Овај дечак потчињава се своме другу, да би био обезбеђен; не жали што више чува свиње но његов вршњак; шта више, и извесне поклоне даје своме заштитнику. Овај искоришћује плашљивост И слабост својих другова, па их често и тера од себе, како би га они опет молили да другују, али да му нешто донесу. Трећи, од 16 г., каже: „Има двајес пут сам одвојија М. Дође његова мајка, па ме моли, моли да намешамо — не сме сам М. да ги чува. Доноси, бре, и сливе, и варени класје, и погачу — што ми душа 'оће!“

Поједини дечаци при „мешању“ свиња или оваца пазе ко колико стоке имд. Ако један има мање, замера другоме: „Па, јес, његове тријес' и шес' овце, а моје четрнајес), па да ги подједнако врћамо! Нема га мајстор! Он има више да врћа! Што он вика да су се моје овце наалиле, тој он лаже! Истина се беше пре једна наалила, те идеше по штету — али саг нема. Одма' све трчу, чим виду да ги кимам (зовем) с торбу!“ (Први дечак, 14 година).

Заједничко занимање и забављање појачавају другарске везе међу дечацима и младићима који доживљују осећање ниже вредности (Адлер). Друже се не само док чувају стоку, него и у игри, колу, нарочито када се замомче, а то је најчешће у 15 год. Овпари се друже само са овчарима, говедари само са говедарима. Образују се читаве групе, које приређују разне игре и утакмице, Победиоци одушевљено препричавају ток игре, често и претерују у Хваљењу својих успеха, „Куку, бре, кад се скупимо сви свињари сас овчари на пладне, па смо се играли топку (лопту) има два сата! Несмо ни ручали љуцки! Ал, еј, све ги ми побимо! Шта

___._ и