Voєvanѣ srbsko podъ Karađorđemъ

Цризи 'Борђе, славанђ в имао у светомљ дблу почетакљ. Онљ в за кратко време Турке изђ све землђ истребјо, и гдиков градове задобло и позатварао. Крволоци србски — везири и даив искали су одљ нбга мира, предлагали су му наикраснји условли, за срећу и рода свободу. Но Ђорђе в за пуни десетђ година, непрестано подљ оружјемљ остао, непрембнљ, неумолимљ, неутолимљ.

При првомђљ почетку воџне, Срби лишени свакогљ средства за вођенћ рата, прву су помоћ изђ сосђдне државе, у колони неколико миллона Срба живе изгледали, и получили. Но по ондашнђи обстолтелстви судили су да другому никому себе немогу искренје и благонадежднје повђриги, кромђ вдиноплеменон и единовђрном Русеји. Тако су прости моди судили, а и учена браћа нбина, увђравала су ш да е у свези „вдиноплеменне и единовђрне Руссје“ сва нБлова срећа, сва безопасност. И тако крђико заклоче нђ држати се и помоћи одђ Н5 молити. “)

Тога ради пошле депутате у Џетроградљ. Докљ су ови тамо бавили се, султанђ е шилно Србима понуде да се примире, да воћну прекрате „којомљ су доволђно нфгове непослушнике казнили,“ и обећа имЂ сва права и уживанђ свободе подарити.

Срби су на то у времену тражили добитка, султану су преко посланика ивили, „да неће про-

") Сербе пакипер. стр. 16,