Vojna enciklopedija : sveska prva : A

АРТИЛЕРИЈА

калибара, почетну брзину велику, до 500 м. у секунди, путања зрна је положена, брисани простор велики. Зато се обично употребљава против живих слабо заклоњених циљева.

Хаубица има цев доста краћу Hero топ (до 12 калибара), почетну брзину мању, услед чега је путања кривља. Упадни као и полазни угао су прилично велики те се може употребити за гађање заклоњених циљева.

Мерзер има цев веома кратку (до 6калибара). Почетна брзина мања него у. хаубице, путања сасвим крива, упадни угао скоро прав, те се употребљава за тучење дубоко заклоњених циљева.

2) Према покретљивости односно тежини (величини калибара) постоји пољска и тешка артилерија.

Пољска артилерија дели се на лаку и тешку пољску артилерију. Лаку пољску артилерију сачињавају топови и хаубице до 100 мм. а тешку пољску артилерију топови и хаубице од 100—155 мм.

Тешка артилерија обухвата све калибре преко 155 мм.

8) Према тактичкој намени – постоје: брдека. (најмањи калибри до 75 мм. због чега је способна да прати пешадију и по планинском земљишту), пољска (калибри од 75—80 мм. Кретање могуће по свима путевима. Обично се вуче стоком), коњичка (брдска и пољска оруђа за праћење коњице), противаеропланска (калибри од 77—105 мм. са положеном путањом и великим елевадионим углом. У последње време се употребљавају лутоматски топови), хаубичка ~ (са кривљом путањом, допуна пољске артилерије за тучење – заклоњених ~ циљева), дугачка оруђа (са великим дометом MH великим калибром), рововска | (чији је домет мали, али велика моћ рушења и упадни угао).

4) По начину преношења постоји: возећа, са сточном вучом | (лака пољска артилерија и скоро сва тешка) и механичком вучом (само специјална оруђа),

АРТИЛЕРИЈА

носећа, на товарној стоци (брдека, од којих извесна могу и да се вуку и да се носе), на нарочитим механичким во. зовима (противаеропланска и специјална оруђа). ФОРМАЦИЈА Батерија је основна јединица, обично од четири оруђа, подељена у два. вода. Код тешке артилерије може имати само једно, а код рововске четири до осам оруђа. Двизион је, као и батаљон, тактичка јединица. Има штаб и три батерије. Пук, административна јединица трећег степена, састоји се из штаба, три до четири дивизиона (ако су сви JIHBHзиони истог вида, онда је пук једнородан, ако су пак различити онда је мешовит), телефонског одељења и пуковске коморе. Бригала је највећа артилериска. јединица. Има штаб и два пука.

ИСТОРИЈА

O првој употреби топова нема се тачних података. Као најпоузданији датум узима. се 1346 г., кад су Енглези у битци код Кресије, против Француза, употребили прве, барутом напуњене, топове. По некима су се топови појавили још 1241 г., у битци код Лигница, између Пољака и Шлезијанаца с једне и татареког кана Бату с друге стране, који је употребио топове. По трећима употреба првих топова била је 1331 године а неки опет писци наводе да је први топ употребљен у ХТУ в. од Мавара, при одбрани града Алџезлараса, у Шшанији. Ти први топови прављени су од дугачких гвоздених полуга, које су се заваривале једна до друге, и звали су се! бомбарде. Пунили су се позади, ради чега се задњи део морао скидати. За пуњење је употребљаван црни барут, no XV n. и то у прашини. Тежина а рутног пуњења била је четвртина, тежине зрна. Од ХУ в., кад су се почела употребљавати дугуљаста зрна, која су додиривала – површине цеви, барут у

— 100 —