Vojna enciklopedija : sveska prva : A

АЛИНЕА

је и управитељ Артилериске школе. 1868 до 1869 био је начелник Крајинског округа, 1869 начелник Опште војног одељења. Миниегаретва војног. 1873 постављен је за Министра грађевина, 1874 за члана, Државног савета, затим, 1875, командант добровољаца од Рашке до ушћа Дрине, 1878 поново је постављен за Манистра грађевина и на том је положају остао до 1880 г. Умро је као министар на расположењу.

АЛИМЕНТАЦИЈА (лат.) исхрањивање у опште, али се најчешће употребљава т значењу издржавања ванбрачног де-

тета. АЛИНЕА нов ред, врста, став у тексту. АЛИНО (алидо) бензол в. Анилин.

АЛИНЦИ, село између Битоља и Прилепа, код кога је, 24 октобра 1912 г. био бој између српске и турске војске. (В. Бој код Алинадца).

АЛИ-ПАША ЈАЊИНСКИ (1741—1822), био паша у Јужној Албанији. Покушао уз помоћ Русије и Француске да влада независно од султана. 1892 г. био је опседнут у Јањини и на веру ухваћен и погубљен.

АЛИ-САИД ПАША, турски генерал који је, 1877 г., био упућен ради угушивања. побуне Миридита.

Потом је ратовао против Црногораца. Био је гувернер Херцеговине.

АЛИСОН АРЧИБАЛД (сер), енглески генерал, рођ. у Единбургу 1826 г. Универзитетске науке завршио је у Глазгову и Единбургу. У војску ступио 1858 г., и произведен за капетана, и, као такав, учествовао у рату на Криму где се одликовао и унапређен за мајора. Учествовао је у рату у Индији. 1877 г. произведен у чин бригадног генерала и постављен за команданта Високе војне школе. 1882 упућен у Египат, и учествовао у битци код Тел-ел-Кебира.

АЛКОХОЛИ

Исте године унапређен за дивизијског генерала, и био командант свих трупа, које су се налазиле у Египту. 1889 био је командант енглеске војске. Бавио се и писањем војних ствари.

АЛНКА СИЊСКА в. сињска алка.

АЛНАЗАР, тврђавице у Шшанији, у ХТ в. подизане у градовима за заштиту гувернера.

АЛНАЗАР-КИВИР, варош у пшанском Мароку, код које је 1578 г. поражен португалски, краљ Себастијан у битци са Маврима. На арапском ова се варош зове Каср-ел-Кебир (15.000 ст.).

АЛКАЛА ЛА РЕАЛ, варош у Шпанији (13000 ст.) код које је француски маршал Хорације Себастијани однео победу над Шпањолцима. 1810 г.

АЛНАЛНИ МЕТАЛИ — АЛНАЛИЈЕ. У ове метале долазе натријум (в. натријум) калијум (в. калијум) итд. Њихови оксиди су јаке базе.

АЛНАЛО-ЗЕМНИ МЕТАЛИ. У ову групу метала долази магнезијум (в. магнезијум), калцијум, стрицијум итд.

АЛНКАЛОИДИ (биљне базе) се налазе у разним биљкама и у малим количинама, служе као лекови а иначе су јако отровни. Састоје се из угљеника, водоника, и азота, а неки од њих садрже још и кисеоника. Алкалоиди су без кисеоника течност а са кисеоником чврете материје. АЛНКАНТАРА, утврђење у Шпанији (4.000 ст.) Ред алкантара, војничко-верски ред у Шпанији, основан по угледу на темплијере (види ово име).

АЛКИБИЈАД, славни грчки, војсковођа. и државник (450—404 г. пре Хр.), који је командовао експедицијом на Сицилију. Имао буран живот. Убијен у изгнанству, по наређењу битинијског сатрапа Qapнабаза, АЛНОХОЛИ су угљоводонична. њења. која постају

једизаменом једног во-

АЕ рту —