Vojna enciklopedija : sveska prva : A

АМАЗОН

АМАЗОН, река у Јужној Америци, извире у Андима и пролази кроз Перу, Колумбију и Бразилију, да се улије у Атлански Океан. Ток 6.420 километара.

АМАЗОННКЕ, по митологији легендарне жене-ратници, које су гореле леву дојку да би могле лакше да стрељају. Веома. храбре. Данас, амазонкама, се називају све жене-војници („женски батаљони“ у Совјетској Русији, жене-ратници у неким племенима у Јужној Амегипи итд.).

АМАЛГАМ, легура живе са другим металима, који се у њој растварају. Пример: амалгам платине, оловна маса којом се пломбирају зуби. Амалгам може бити течан и чврст, према томе да ли има више живе или метала.

АМАЛАРИН, краљ Визигота (511—531).

АМАЛРИЋН АРНОЛД, абе, један од воba креташа, који су се борили са припалдницима, секте Албижоа. Потукао Мавре у ИШанији, 1212 г., и истакао се као веома искусан војсковођа, веран папи и католичкој држави. Умро 1225 г.

АМАН, према библији министар и фаворит персијског краља Асуеруса, персијеки војсковођа, који је против Јевреја хтео да поведе рат до истребљења. (Погинуо 508 г. пре Хр.).

АМАНДМАН, ~ поправљање, законског предлога.

АМАНЕТ, порука, пакет.

АМАНЕТНИН, n. Материјалне књиге.

АМОНТЕО ЛУИЂИ, о италијански Teнерал рођен у Локану (Коенпа) 1869 г.

АМБА АЛАГИ, место у Абисинији, код кога су децембра 1895 г. абисинске трупе потпуно уништиле италијанску војску, којом је командовао мајор 'ГоЗели. АМБИОРИНЕ, краљ КЕбиронаца, 54 г. пре Хр. борио се против Цезара, али неуспешно, јер га је Цезар после велике битке победио.

АМБО, назив за три абисинске варо-

промена

АМЕДЕО

ши. У једној од ових био је једно време главни штаб абисинске војске за време италијанско-абисинског рата 1985 36 год.

АМБОАЗ, град у Француској, на Лоари (4.700).

АМБОАЗ, чувени замак у Француској, у коме је као заробљеник живео Абд-ел-Кадер.

АМБОИНА, острво холандске Индије (683 км.г; 30.000 ст.). :

АМБУЛАНТА, санитетска установа у којој се указује прва помоћ.

АМБУЛАНТНЕ ПОШТЕ су поштанске установе, које обављају службу у нарочитим поштанским вагонима придодатим свим важнијим возовима (путничким, убрзаним, брзим итд.)

АМЕДЕО, име неколицине принчева дома. Савојског, од којих су најпознатији: АМЕДЕО |, седми син грофа од Савоје, не зна се где је рођен, а умро је на Кипру, 1148 год.

АМЕДЕО 1У, десети гроф од Савоје, рођен у Монтмелиану 1197, а. умро 1258 год.

АМЕДЕО У. ВЕЛИНИ, четрнаести гроф Савојски, син Томаза П., рођен у Боргету 1249 г., умро 1323 год.

АМЕДЕО У!. (звани „Зелени гроф“) седамнаести гроф (Савојски, рођен 1334 год. у Камберију, а умро у Св. Стевану, у Пуљи, 1383 год.

АМЕДЕО УП. зв. „Црвени гроф“, рођен у Авињону 1360 год. умро у Рипаљу 1391 год.

АМЕДЕО УПШ. зв. „Мирни“ први. војвода Савојски, који је постао папа под именом Феликса У., рођен у Шамбери-у 1388 г., а умро у Ђиневри 1451 год.

АМЕДЕО 1Х, трећи војвода Савојски, син Лодовика, рођен у Верћели-у (1435 —1479).

АМЕДЕО ДИ САВОЈА, војвода од Пуље, син мануела Филиберта, војводе од Аосте, рођен у Торину 1898 год.

1 де