Vojna enciklopedija : sveska prva : A

АНТИМОН

гура антимона је типографски метал од кога се лију типографска слова. И олово додатком антимона постаје тврђе. Загреван на ваздуху антимон сагорева бледо плавичастим пламеном у антимон триоксид. Са сумпором антимон гради два сулфида: антимон тризулфид и гради два сулфида: антимон трисулфид и антимон пентасулфид.

АНТИМОН ТРИСУЛФИД је црвене боје и употребљава се за прављење жижица. :

АНТИМОНИД — АНТИЛИН СУЛФИД је минерал из кога се добија антимон, сив, огреб црн, пише по хартији. Употребљава се у медицини и ватромететву.

АНТИОНУС, име тринајест владара Сирије. Најзнатније: Антиокус Ш Велики, који је победио Египћане и Парте. али је побеђен од Римљана. Владао од 223—187 год. пре Хр.

АНТИОХИЈА, варош у Сирији (40.000 ст.) некад бројала преко 100.000 ст. Муслимани заузели 635 г., креташи 1098, а Муслимани је поново освојили 1268 Г.

АНТИПАСАТИ, ~ ветрови у високим ваздушним регионима; између екватора и 309 с. и ј. географске ширине. Дувају са. екватора према северу и југу.

АНТИПАТЕР, (397—317 пре Хр.) македонски војсковођа, доглавник Александра Великог, управљао је македонским царством за време бављења А. Б. ван земље. После смрти Александра Великог, Атињани су се побунили против Македонаца, али Антипатер угуши побуну. Његов унук Антипатер П, од 296 —294 пре Хр. био је македонски краљ.

АНТИПОДИ, ~ становници земље чији се географски положај разликује тако да су на супротним земљописним ширинама и дужинама.

АНТИСЕПТИЦИ cy разне материје, које се употребљавају против разних трулежи — кварења. На пример за одржавање хране су антисептици: со, шталитра, алкохол, дим итд.

АНТОЛОГИЈА.

АНТИТОКСИНИ или ПРОТИВОТРОВИ су хемиске материје које се стварају У крви зараженој извесним бацилима за самозаштиту од њих. Могу се вештачки изазивати у крви убризгавањем самих бапила, загреваних до 669 Ц. на којој су температури безопасни, тј. не могу изазивати болест већ само надражују крвна зрнца да луче против отров.

АНТИЦИНКЛОН, сбласти високог ваздушног притиска из којих се креће ваздух у свима правцима.

АНТОАН ПОЛ-ФРАНСОА, француски генерал, рођ. у Лорену 1860 г. Пошто је евршио Политехничку школу у Паризу, 1879, и Војну школу у Фонтенеблоу, као арт. потпоручник учествовао 1885—87 у рату код Тонкина. Потом је свршио Ратну школу. 1910 г. унапређен у чин пуковника и постављен за директора Централних војних високих школа. 1913 произведен у чин бригадног генерала. У октобру 1914 постављен за команданта: 20 дивизије а 1915 г. за команданта =0 корпуса. 23 марта 1917 постављен је за команданта четврте. армије. Ускоро је постављен за команданта прве армије. која је била одређена за операције у Фландрији, са другом н петом енглеском армијом. Овом групом армија командовао је маршал Хаг.

АНТОАНЕТ (АпеоапенНе) експлозивни мотор са великом брзином обртања радне осовине конструисан од инжињера ЈЈевевасера. Употребљава се за покретање топова и аероплана. Фабрика Антоанет је поред осталог градила и аероплане истог имена са мотором „Антоанет“, које је француска авнација набављала за своју употребу.

„АНТОАНЕТ“, једнокрилни аероплан који је, 1909 г. конструисао Француз Левасер, и на коме је пилот Латам постигао завидне успехе.

АНТОЛОГИЈА СРПСХЕ РАТНЕ ЛИРИНЕ изашла је 1926 год. под уредништвом. Младена Ст. Ђуричића и Мирка

— 80 —