Vojna enciklopedija : sveska prva : A
А И Ље
·АРМИСКА
на оруђа тешке пољске и тешке артилерије. У састав армиске артилерије полазе хаубице (105—155 мм.) и: топови (104—105 MM.).. ApwHeka артилерија, по задатку, дели се на артилерију за ојачање дејства дивизиске артилерије (0бично на расположењу дивизија) и артилерију за контраблокирање и специјална гађања. У циљу лакшег командовања, врши се унутрашња подела армиске артилерије на групе, по начелу да подела у групе треба да одговара подели ~ пешадије, „да се заснива на еротетву задатака и да чува органску целину јединица“. Групе могу бити: једнородне и мешовите. Командовање армиском артилеријом је депентралисано. Армиска артилерија се дели на део на главном правцу, који је под непосредном командом команданта артилерије и на део на споредном правцу, који се ставља, на расположење команданата ди визија које помаже. Ови овај део употребљавају као своју органску артилерију. АРМИСКА ИНЖИЊЕРСНА ДАЛАТНА КОЛОНА, в. инжињерска алатна колона.
АРМИСКА КОЊИЦА је органски придодата коњица једној армији, у јачини 4—8 ескадрона.
АРМИСНКА МУНИЦИСНА НОЛОНА, no кретни ~ магацин за попуну муницијом армиских артилериских јединица, које су ван састава дивизија. Састоји се из потребног броја одељења, или водова, према броју артилериских дивизиона и јединица непосредно потчињених армији. Попуњава се муницијом HB армиског артилериског слагалишта.
АРМИСКА ОБЛАСТ, највећи део војно-територијалне поделе Hame земље. Дели се на дивизиске области, ове на војне округе а војни окрузи на срезове. Данас је наша земља подељена на пет армиских области: у Новом Саду, Сарајеву, Загребу, Скопљу и Нишу. На челу
АРМИСКИ
армиске области налази се команданг у чину армиског генерала.
АРМИСНА = ПРОФИЈАНТСКА. КОЛОНА је нека врета покретног слагалишта: за снабдевање пинтендантским потредама армиских јединица, које се налазе ван састава дивизије. Армиска профијантека колона располаже са тродневним оброком хране а састоји се од потребног броја одељења. Попуњава се преко армиских аутоколона из интедантских сла галишта.
АРМИСНИ ГЕНЕРАЛ, највиши чин У нашој војсци после војводског. За унапређење у чин армиског генерала тражи се: да је свршио Вишу школу Војне академије или школу равну овој она страни, да је успешно командовао днвизиском озлашћу или трупом дивизиеске организације најмање годину дана. а као дивизиски генерал да је успешно командовао и армиском облашћу најмање годину дана. или да је за толико исто време са успехом отправљао — послове на ком другом положају, важнијем од дивизиске области, и да је оцењен да има спреме и способности за највише командовање“ (чл. 87 Закона о устројству војске и морнарице од 6 септембра 1999 г.).
АРМИСКИ ~ МАРШ-МАНЕВАР је 0облик распореда дивизија (корпуса) у армији за време кретања. Имају четири основна облика:
1) Дивизије, у једној линији, крећу се једна поред друге по могућству засебним путевима са челом у истој висини. – Употребљава ce у јасним ситуацијама кад се тачно може одредити циљ. Добре стране су му: повећавање брзине, боље одржавање реда при кретању, лако снабдевање и згоднији размештај на преноћишту. Као мане би се могле навести: слабија ударна счага, тешка промена правца и слаб утицај команданта армије. Главни поборник му је био Молтке.
7 две
.