Vukova prepiska. Knj. 3

714 додАЦИ

дутђи увђренђ, есте ли их примили, ползуемсе шастливомљ приликомф вторично ихђ кљ вамљ послати. 1 ихљ пошилћмљђ не зато, акибм она чтоннбудђ необекновенное у себи содержала — хоти и есу перва у подлинику сочиненја на русскомљ евнку —- но единственно по моему кљ вашом особн великому уваженцо. Ве можете изђљ тога видити, да нисамђ тунендцомљ бно.

Ова иста творешл морали сте ви получити чревђ ведногљђ Сербина, код лбпе пише нђмецке стихове, ружне росетске, а — ни какве сербске; а послбдне бо наџилђишше било; ербо ни Ници, ни Русек не нуждовалосе поетама.

У 1816-о0 годинк писао самђ а, да самљ намђренљ бно дотђа. у свое Отечество. Непредвидима обстолтелђетва причинила су, да до данасђ нисамђ могао исполнити пламенногђ овогљ желан. 4 се све старамљ уменшати, обезсилити и уничтожити узе, ков ме овде держе, но они се умножава и ежедневно нове силе приобрфтавао. И тако, ово треба предпоставити произволенпо судбе. М се надамљ, да провидђије, коега самђ покровителрство често у продолженио живота мога испнтао, нетђе и ово мое желанје оставити ненеспунфно. Между ТВМ5 време пролази, старост се (ако татљ) подкраднва и л весрма чувствуемљ, да не могу вет бБти отђ велике полђзе роду моме. Отђ 1804. до 1828. године живо самђљ на у Росети. Боже моћ! Боже мол! Зарђ е ово непремфино тако морало бити % Куда се дћло наплђише време живота мога“

4 чуемљ, да су снова препечатали исторпо великогљ нашегђ и единственнога Раича. Л самђ жело, да се прежде исправи, но видно судба насђ и у томе гони. Будутњи, да е то ветђ учинфно, то ал молимђ ваше високопревосходителљство! поручите комугодђ изђ нашихљ ученинхљ сочинити на чистом» Сербскомђ езнку Исторпо Сербскога Рода, а ту за печатан:е платити и (очинителђ може све егземпларе за свој полбзу продати. Мени само нека даде 25 екземплара. — Условје мора бити то, да се у едномљ тому напечата —- да се Славенсков правописане сохрани строжаше, не слбдутби нешастному Риечнику — да се у свакомђ пертоду опишу нравн, обнчал, законм, судопроизводство, вђроисповђданје, военное искусство, торговла и свезђ сљ иностраннема державама. Когда н говоримђ на чистомф сербскомљ езнку, то а разумемђ нашљ езнкљђ, а не мачванскли, или као что Ере говоре. Кроме тога треба избђгавати турскихљ и нђмецвихљ рфчи, кол су сеу