Zakonodavstvo Stefana Dušana cara Srba i Grka

152

вршилац одговара само глобом, док умишљајни кривац кажњава се византијском телесном казном.)

ДЗ г. 1354 нема нових одредаба о нехату.

Достојно је пажње што је редакција ХУП в. унела тачнију дефиницију нехатног убиства из СС. у чл. 87 ДЗ. (#08. Зак. Душ. стр. 68).

4) Подобност за урачунљивост. Византијско право у неким случајевима обраћа пажњу на то да ли је извршилац кривичног дела у опште подобан за виност, да ли има способност за свест о својим делима“)

Напр. Властарева Синтагма наводи малолетшсшво и душевну поремећеност кео основе искључења подобности за виност поводом убиства.“) Ова одредба била је позната Србима већ из превода Прохирона.“) -

Као малолетник спомиње се само ннфаск (ураус), дете до седам година. О недораслима (од 7 до 16 год.) византијски зборници не говоре. Душевно поремећени дефинише се као нешстшовеш се (цодубџгуос, Т11108Ц5.7)

ДЗ г. 1349 не доноси нових одредаба о овом питању. Али једна Новела г. 1354 нарочито бави се кривичним делима учињеним у стању опијености. По чл. 166 ДЗ. оваква кривична дела кажњавају се строжије- него обично. Стање опијености не искључује подобност за урачунљивост, оно је чак отежавајућа околност.“ |

5 У многим другим члановима ДЗ. не прави се разлика између умишљаја и нехата. Без сумње, у тим случајевима морала су важити начела вузантијског права: а) судија мора да испита, ди ли је радња учињена по умишљају или по нехату и в) потпуна казна примењује се само за умишљајне кривице (СС. Ф—8, 1 е1 3,2).

5) О подобности за урачунљивост в. 7. Живановић, 0. с. 5 65.

У ПС. Ф—8, 3 = СС. Ф—8, 4 = Ваз. 1Х, 39, 8 изд. Нов. 528) = Ргосћ. 39, 80. |

+) Седвмњо лбтђ отроче, или бесни, аце убикетђ кого, неповинњеђ веств сбмртв (72.> УП, стр. 138).

5) Изрази „лудњ, лудостњ“ у преписци срлских владара с Дубровником не значе душевну поремећеност. в. на стр. 142.

5) Ово је схватање сасвим у складу с црквеним одредбама, које сматрају само пијанство за кажњив грех. В. напр. у ПСипт.: „модсши писане да слвишетњ, не пити вино повелбважншце ве панство, ниже упивати се вином, вв немђ же вест блуд“ „К—85, изд. Нов. 365). Ово је правило избрисано из (СС, пошто нема санкције. Ту празнину попунио је строги чл. 166 ДЗ.