Zakonodavstvo Stefana Dušana cara Srba i Grka

169

испреместили сав ред тих одредаба“) и нешто променили у "стилу њиховом. На прво су место поставили најважнију одредбу која прети смртном казном за пљачкање гробова с "оружјем у рукама. Одредба из Прохирона прети губитком руку ономе који пљачка мртваца у гробу. Свака крађа из гробова приравњена је светотатству. Великом глобом кажњава се чак и крађа камена са гроба. Забрањено је узнемиравати туђе кости и преносити сахрањен леш без царске дозволе.)

Тим многим одредбама Синтагме о непоштовању гробница додали су редактори ДЗ само један чл. 20 ДЗ, који кажњава једно специфичко дело — спаљивање вукодлакова__ тела. Строга казна седу и попу за то кривично дело јавља се зато што се и ту ради о непоштовању гробова и сахрањених мртваца, као и у СС. Т—>2. Само пошто је то више | српска, него грчка празноверица, и казна је српска — наплаћивање вражде од села.)

5) Кривоклетство. Лажну заклетву можемо исто сместити у кривице против вере, јер се она у то време сматра као увреда Божанства. С тога је гледишта прописала Еклога најстрожију казну за кривоклетство — одсецање језика, док је Јустинијаново право било много блаже,“ Матија Властар доноси доста велику главу Е— 82. Пер; гтиорубас, у коју је унео доста црквених правила и неколико одредаба из Василика.

Опет су редактори СС. врло одлучно скратили и прерадили ту главу свог извора. То је у СС. Е—6. О клетвкопрсторпленји. Из црквених правила оставили су само неколико речи“) дефиницију кривоклетства (клетвопрћстоуплвенје 60 вест Бога отврвженје) црквену епитимију, и скраћене одредбе о томе да је ништавна заклетва на неморално ____1) Ред одредаба у СС. Т—2 овакав је према ПС: Т—10, 3; 10, 4: 10, 70: ПО 6 => 15 2,12: 828 38 10 12 1082: одредба ПС. Т—10, 7 избрисана је као непотребан дубликат. У изд. Новак. нису забележене те промене. уп. Флор. Пам. 431 и Прил. 196. >

%) То су махом закони из Василика: 3 Ваз. 1Х, 28: 11 Ваз. ; 14 Ваз. 45; само је једна одредба СС. Т—2, 2 из Ргосћ. ХХЗХ, 57.

8) ДЗ чл. 20 „село кое този учини, да плати вражду“. Баш у ХТУ веку "почела је православна црква да се бори против спаљивања вукодлака. А. С. „Павловљ. Номоканонљ при болшомљ Требникђћ, стр. 145.

+) Ес!. ХУП, 2 = Ргосћ, ХХИЛХ, 46 = Ерап. ХГ, 70; нарочито се под'влачи да је заклетва „!п ессјезја, (асна (псопјапипане Еуапсе! 5“.

5) Од 4:/, страна штамп. текста в. изд. Новак. 302—307.