Zbornik radova

-Лапорци су веома чести у флишу али су веом ретко чисти и јављају се најчешће као жућкасти песковити или модри вапновити. На површини се иверасто распадају. -Кречњаци, који су доминантни над осталим седиментима, имају веома игирок спектар појављивања, у односу на састав, боју и слојевитост. -Рожнаци се јављају у виду танких прослојака, слојева или издужених танких сочива Најчешће су сиве беле или црвене боје. Кречњачка серија, како је названа због својих литолошких особина, изграђена је од сивих кречњака, песковитих или чистих, разноврсно услојених углавном у средње и дебље слојеве. Са слојевима често се смењују мање или већесерије масивних кречњака. Истраживано подручје се управо налази на контакту моћних масивних и слојевитих кречњака ове серије. Често се срећу и банкови песковитих кречњака и лапораца. Неколико банака лапорца је огољено и јасно видљиво на одсецима између Капетановог и Манитог језера Ови лапорци подилазе под масивне кречњаке па се на први поглед стиче утисак да чине основу кречњачког флиша

Плато Млијечев до, како је већ поменуто, налази се на контакту масивних и слојевитнх кречњака горњекредног флиша. Идући најугозапад ка Рогођеду (Маганик) ова серија се наслања на моћну серију кречњака са руднстима, док на југу, истоку и северу основу серије чини нерасчлањени флиш.

Сл. 3. Геолошки профили кроз слив Мораче (Б. Ћирнћ, С. Мојсиловић). I. млађн палеозоик; 2. верфенски слојеви; 3. кречњаци средњеги горњегТријаса; 4. нерашчлањени флнш (К2); 5. слојевити кречн.аци флиша (К2); б. масивни кречњаци флиша (Ка); 7. кречњаци са рудистима (Кг)

94