Žena i socijalizam

158

пута на најсрамнији начин. Више или мање тајно нуде се извесни фабрикати, који се обично препоручују огласима у фамилијарним новинама и листовима за забаву. Те су понуде претежно упућене боље ситуираном делу друштва, јер су цене тих фабриката тако велике да их сиромашније тешко могу набавити. Руку под руку са овим огласима препоручују се и гадне слике (често пута читаве серије фотографија), песме и прозна дела сличне садржине, чији су само наслови срачуњени на полно дражење и изазивају гоњење од полиције. Али пошто ова има и сувише посла са социјалном демократијом која руши „културу, брак и породицу,“ не остаје јој времена за ове ствари Један део наших романа дејствује у истом правцу. После свега тога чудо би било, кад полни разврат, вештачки изазват, не би постао друштвеном болешћу.

Лењ, удобан живот многих жена имућних класа, надражавање нерава најфинијим средствима, пресићавање извесном врстом вештачког уживања које је постало редовно занимање и у коме женски пол који пати од душевне хипертрофије и нервне преосетљивости гледа најодличније средство забаве и образовања, — све то појачава полну надражљивост и гони на ексцесе.

Код сиромашних жена извесни напорни радови, нарочито који се седећи раде; изазивају прилив крви у доње органе и полно дражење. Најопаснији рад у овом погледу јесте данас врло распрострањено шивење на машини. Он је тако опасан по здравље, да се дневним радом од 10—12 сати за неколико година разори најјачи организам. Претерано полно дражење изазива и дуг рад у радионицама са високом температуром, нпр. у шећерним фабрикама, радњама за бељење, подузећима за штампање платна, затим ноћни рад при гасној светлости у препуним радионицама, нарочито при заједничком раду оба пола.

То је такође низ оних појава које јасно осветљавају махнитост и болесно стање наших данашњих прилика. Али се ова зла, дубоко укорењена у нашим социјалним приликама, не даду отклонити ни моралним придикама ни палијативним средствима која су увек при

и

5 :

5 5 1

%

5