Žena i socijalizam

164.

1. Број рођења релативно опада, и ако становништво расте, што показује да се животни положај породице погоршава.

2. Број захтева за развод брака расте, и то далеко јаче него што.се становништво намножава, а у већини случајева захтеви долазе од жена, и ако оне разводом у привредном и друштвеном погледу највише губе. То говори да расте број неповољних чинилаца, да се дакле брак распада.

3. Број закључивања бракова релативно опада, и ако становништво расте, што показује да брак у очима многих не одговара више својим социјалним и моралним циљевима и да се на њега почиње да гледа као на ствар без вредности или бар сумњиве вредности.

4. У свима културним државама постоји несразмера у броју полова. и то на штету женског пола, која није створена рађањем — јер се просечно рађа више дечака него девојака, — већ неповољним социјалним и полишичким узроцима који леже у државном и друштвеном уређењу.

Пошто све ове неприродне, обично по жену штетне прилике леже у суштини буржоаскога друшлива, појачавајући се у шоку његовога развијања, оно се показује неспособним да ово зло ошклони ш жену ослободи. За то је потребан један други друштвени поредак.

Проституције је једна нужна социјална установа буржоаскога света.

Брак представља једну страну полнога живота буржоаскога света, проституција другу. Брак је лице, проституција наличје медаље. Не нађу ли мужеви у браку задовољења, они га по правилу траже у простатуцији. А ко се од мушких ма из ког разлога одрекне брака, он исто тако по правилу тражи задовољења у проституцији. За људе који не живе у браку, било због тога што тако хоће или што су принуђени, као год и за оне

којима брак не пружа оно што су очекивали, односи за

аи