Ženski pokret

Нашим читаоцима

Овим бројем Женски Покрет завршио је своју прву годину излажења, истина читав месец дана доцније но што треба, јер смо опет били принуђени да мењамо штампарију, а и прикупљање рукописа ишло је, као и увек, доста споро. Први број 1921 биће свакако готов до 15 фебруара. У њему he бити материјала који се обично ставља у последњи број: преглед рада, тај администратора и благајника, имена сарадника, итд. Ми смо све то оставили за први број, који ћемо

разаслати и оним појединцима и корпорацијама које до сада нисмо имали међу својим претплатницима, а налазимо да би их могао интересовати наш покрет. Тим начином вероватно ће да се прошири круг наших читалаца и претплатника. Да бисмо повећали и број сарадника, ми ћемо од нове године хонорисати сваки добар чланак. Оно што је казано у последњем броју; да ћемо у будуће радити највише са повереницима, то понављамо и овде, и молимо да нам се што пре јаве они који би хтели да приме ту дужност.

БЕЛЕШКЕ И HOBOCTИ

Женско право гласа у Француској

Као што је познато, прошле године Француски Сенат одбио је да легализира закон који је већ била усвојила Француска Народна Скупштина, одбио је захтев да се женама да право гласа. Неколико старе господе у Сенату нису могли да разумеју захтеве новога времена, нису схватили како је данас немогуће одрицати грађанска права једној половини држављана. Међутим, тај акт Сената није заплашио Францускиње. Напротив, то их је само подстакло на нову борбу. Нарочито од избора Милерана за председника Француске Републике, који је увек излазио на сусрет свима сифражетским захтевима међу Францускињама се осећа жив покрет потхрањиван најлепшим надама И доиста, само у. последње време забележиле су оне лепе успехе: добиле су прво да буду биране у пољопривредне коморе, а нов законски предлог тражи да се ак-

тивно изборно право у трговачким коморама које су до сад имале, прошири и на пасивно. Једна велика парламентарна група ставила је међу најглавније тачке свог програма женско право гласа, Францускиње се надају и пишу да he Г. Милеран свакако пожелети да за време свога председништва учини и једно џентлменско дело да ће им дати право гласа.

Нема више послушности у браку

Нов молитвеник који је ових дана издала англиканска црква публиковао је једну новину, о којој се у последње време страсно полемисало по енглеским друштвима и новинама. Приликом церемоније венчања, свештеник не налаже више невести да мора „да слуша“ свога младожењу. Од сада се свештеник обраћа невести овим речима; „Хоћеш ли овог човека за свога брачног друга, да с њим заједно живиш у светом браку по Божјој уредби? Хоћеш ли да га волиш, да му помажеш, да га поштујеш, да будеш уз њега у жалости и у радости, да се не раставиш од њега докле год обоје живите?“

Страна 2

Број 9

ЖЕНСКИ ПОКРЕТ