Ženski svet, Sep 01, 1901, page 16

144.

вићеву. После овог поздрава захвалила се управитељица на поверењу изјавивши да ће уложити сву своју снагу, да оправда то поверење. Тиме је свечаност завршена и ова лепаи корисна српска установа ступила у живот,

> КЊИЖЕВНОСТ.

Г. Јован Ђ. Ћосић, учитељ сегединески, објавио је у нашим листовима, да је предао у штампу своје најновије дело: „Расматрања о беспрекидној (1 сопшпио) школској настави о Фономимичком методу и животопису Француског научењака Августа Грочселина“. Књига ће изнети око 10 штампаних табака, а вредиће 1 круну.

Ко се претплати на 10 примерака, добија, један примерак бесплатно. Претилату ваља слати на писца у Сегедин, (5ботову!- шела 7. 52.) Од чистог прихода наменуо је 107, С рпеком Учитељском Конвикту у Нов. Саду. Ко би желео, да му се име уврсти у књизи као претплатника нека то пријави најдаље за 4 недеље.

МОЛБА.

Јопе само мало мјесеци па истјече дозвољени надлежном влашћу рок за сабирање прилога, и ми ћемо имати да положимо рачуна о дјеловању своме. И ако одзив на прву молбу нашу није до сада био онакав каквом смо се могли надати,

опет зато, охрабрени православном и српском

свешћу браће наше, смијемо се надати, да ћемо у светом дјелу у недалекој будућности и успјети. Смијемо се надати, да ће се браћа наша, и у

друтим крајевима нашим, угледати на честите

Срое из Трета, који су поред богатог дара, и нарочити стални Одбор за сакупљање прилога саставили. Посао је тежак, али подузеће узвишено. Нека нас све једна мисао везује, једна жеља сакупља, нека нас једни и исти осјећаји одушевљавају, па ће чим прије, помоћу Божјом, заблистати часни крст на православном српском храму у Спљету. Боже дај!

Захваљујемо од срца свој браћи, која нам

прилоге своје до данас послаше; а надамо се, да нам и остала браћа наша неће помоћи своје ускратити, па их за то ево и опет лијепо молимо. И најмања жртва биће Богу угодна, а Одбор ће са захвалношћу сваки прилог примити и забиљежити. 5 У Задру, јула 1901. ово за градњу сроено-аравославне цркве у Спљету.

ка ~ | ЖЕНСКИ СВЕТ,

Бр. 9.

СРБИ И СРПКИЊЕ!

У Босни и Херцеговини има врло мало школованих Срба. Узрок је томе сиромаштина, која је завладала због столетних Немири и лошег управљања у тим земљама.

Сада нема у Босни и Херцеговини више од десет српеких кућа, које би могле школовати по једно дете, а да не посрну. — За школеку годину 1901./2. има 34 Србина из Босне и Херцеговине, који би учили велике школе, кад би имали са чим.

Ако Српетво не би хтело или не би могло помоћи тим младићима, да за времена постану спремни и одушевљени војници народни, они би наравно подлегли различитим неприликама, онда би од њих постали у најбољем случају немоћни посматрачи свега, што се буде збивало с њима и око њих.

Да то не буде, основали смо ово друштво,

До вас је стало, Срби и Српкиње, хоће ли ово друштво постићи потпун успех, или ће бити један богаљ више међу хуманитарним и родољубивим установама српским.

Нека прилаже свако, ко има иоле српске свести, свако, ко воли Српство и ко му жели добра. Нека нико не приложи много, али нека, свако даде по нешто. Ко не може дати више. од гроша, нека буде уверен, да ћемо лакше испуунити свој задатак с његовим грошем, него ли без њега.

Срби и Српкиње! Покажите у овој прилици, да озбиљно мислите о ерпској заједници и да желите напретка своме народу!

Друштво ва потпомагање сиромашниг Срба великошкољлаца из Босне и Херцеговине, Адр.: Млећ, 1. Шиуегаиће.

Беч, августа 1901. год.

Претседник :" Тодор Остојић, трговац.

Подпредседник : Перовођа :

Урош Круљ, мед. Александар Бабић, мед.

Благајничар : За ревивијонара : _Мм. Сарделић. мед. "Лаза Димитријевић, мед.

ИСПРАВАК.

У последњем 8. броју нашег ли ста на страни 115. у 22.. реду од горе у првом ступцу стоји: „Управитељица будимпештанског завода“ и т. Де а треба: ходмезевашархељског завода. Даље на стр. 116. у 11. реду од доле у другом етупцу треба да дође на крају реченице још реч: учи, те да буде потпуна реченица. Молимо ; да се ово исправи. Ур.

_ Штампарија Ђорђа Ивковића у Новом Саду.