Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa I

— 580 —

која је била велика. Руске војске опет било је на 4.000. Србском војском управљао је сам Кара-Ђорђе; и Турска војска буде разбчјена. У овом боју погине храбри Танасије Чарапић. Гди је сарањен не зна се.

Прича се да је Вељко залетајући се у Турке п излетајући жив и гдрав, истресивао после танал из своји хаљина.

Чарапићу се допадне таква јуначка одважнозт, па почне да и он улеће тако у Гурке. Вељко му рекне:

„Не можеш ти, побратиме, као ја не:“ „Ако не могу издрети могу погинути,“ рекне Чарапић ердито, и пусти се на Хатуу Турке, али доиста и не изађе жив. Из једне међе опале Турци и убију га. И тако погине јунак Танасије Чарапић.

Али име трећег, од јунака браће Чарапића никад погинути неће, —

Илија Чарапић Грочански војвода.

Кад брат његов Танасије на Праову 1810 год. погине, КараЂорђе за Војводу Грочанског постави Илију, вајмлађег брата, бесмртни јувака трију Чарапића.

Илија је тако храбр, војевао као и браћа његова до пропасти 1818 год., особито у време пропасти на Морави бранећи прелаз Турака преко Мораве, гди је под њим више коња погинуло, и кад Турци пређу Моразу и народ разбегне се, и он онда остави Мораву и нагне пешке са неколико момака, гди му у путу његов буљубаша Јован Дрвар даде свог коња говорећи: „Та за мога живота не гледам те пешице да идеш уз мога коња, Нити те остављам гу!“) и тад и он пребегне у Аустрију с. свом његовом породицом, и његовим синовима Ђорђем и Пером.

Кад се у јесен 1814 год. пођу Нојводе селити у Русију, и Илија Чарапић са својом снаом Анастасијом, Васином женом, оде у Русију и у Кишињеву стани се, гди му се сна уда за неког Гаврилова, с којим је децу изродила,“ тамо заостала, живила и умрла.

Маркова жена са синовима Ђорђем и Пером Чарапићем нетене ићи у Русију, него се поврати у Србију и у Ритопеку опет настани се у кући својој.

Војвода Илија живео је у Кишењеву од руске пензије, гди се тамо и ожени, пи узме себи за жену удовицу Сгаменку Хрегић, ћерку Кара-Ђорђеву, гди после 1836 год. дође у Србију и у Београду био је полицај иу том званију 1839 год. оез порода и умро је; и сарањен код Маркове цркве у Палилули код Таш-Мајдана.

Ђорђе и Петар Чарапићи браћа. јИз Рашња синови Грочанског Кнеза Марка Чарапића, кога

су Турци пред устанак 1804 год. у Калуђерицама погубили; а синовци Војводе Васе, Танасија и Илије. % у архиви Србс. учен. друштва бр. 407 има једно писмо, које је 1819

год. из Кишињева г. Анасгасија Васина бив. жена, писала да је њен сан у Руској служби,