Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

<= 39 -=

не нападају. А Џетра Добрњца пошље са 6.000 људи на Југ к Нишу те у Фебруару освоји Парађин, Ражањ и Алексинац, у којима није било много Турака но само по неколико грађана Ерлија.

Са Петром Добрњцем послао је Кара- Борђе и канетана Жикића, да кад истерају из Параћина, Ражња, и Алексинца Турке, да се од Ниша утврде противу Турске војске која би у Србију пошла. Капетан Жикић кад са Добрњцем из ти места истера Турке, он као вешт официр од жени-кора на десној страни Мораве по ниже села Вукашиновца не далеко од Алексинца поред Дреновачког потока“), који пресеца друм од Алексинца к Београду, начини вештачки шанац и утврди га с поља са заоштреним нагнутим к непријатељу дебелим кољем (палисадом), који се шанац доцније прозове „Делиградом“ јунаком Градова. У који се смести и улотори војска и стане противу Турске војске, која би од Ниша за у Србију пошла. А кад и Младен с војском од Крушевца дође, Жикић и преко Мораве у Топољаку подигне један шанац противу од Ниша доћи имајуће војске. Па се врати опет у свој шанац, у ком је осто докле и погинуо није.

Доцније слегне се на Дрину велика Босанска војска од 45.000 под Везиром Бећир-Пашом. А из Руменлије дође у Ниш 20.000 Турака и осим ти грдну и силну Турку војску прекупљо је од Софије ин Адријанопоља у Руменли-Валеси Ибраим-Паша да на Србију нападне. Кара-Ђорђе нареди те Алексинцу претече у помоћ Војвода Станоје Главаш, Вујица Вулићевић, Вуле Илдјић, Кнез Јевта п Антоније Пљакић. А у Априлу допадне и Кара-Ђорђе к Алексинцу и нареди те Жикић до тог шанца, који ће се прозвати Делиград, још два шанца подигне, и Срби се и код Алесинца утврде да Турке дочекају. Но тад и Турци ударе на Србе, гди после више жескоки бојева Турци повуку се Нишу. А Кара-Борђе остави саме Србе да се у шанчеве затворе и бране од Турака ако на њи пападну, па појити к Дрини пред Босанску војску, која је већ Дрину прешла била, опустошила села, и до Шабца дошла; аи у Ваљевску нахију продрла. Кад Кара-Борђе преко Ваљевске нахије до под Шабац стигне, на Мишару пољу дочека Турску силу од 45.000 под Босанским Везиром и тако је 1. и 4. Августа те 1806 год. разбије, да се она к Шабцу врати и одатле у нереду у Босну преко Дрине побегне.

#) Овај поток неки зову и Рујишки поток,