Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

<= 40.

Кара- Борђе по разбићу Босанског Везира на Мишару удари преко Београда, нареди да се на Београд напада, па одатле опет оде к Алексинцу на Делиград, у ком су се Срби седам недеља дана по одласку његовом непрестанце бранили, гди су летиле и у шанцеве падале и дању и ноћу Турске бомбе и гранате, но Срби су ји јуначки одбијали. Тад се ти шанчеви на добром месту вешто постројени и јако утврђени прославе, и добију име „Делиград.“ “)

Кад Кара-Ђорђе стигне у Делиград, у то време и Ибраин-Паша сву је своју војску од 50.000 пекупио био, па у три правца удари на Србе, многа је крв и са једне и са друге стране увише крвави битака проливена, но ипак Турци су били у млого већем губитку, и буду надбијени, и потом кад чује Ибраим-Паша да је Босанска војска разбијена, а тад догоди се те и гром удари у Турски логор те јим и џебану запали, види Ибранм да неможе Србе победити; па понуди Кара-Ђорђа на мир, и овај прими, и одпочне са његовим послаником преговоре о миру у Смедереву чинити, и те године небуде више пограничног боја осим што Срби 30. Нојемвра на Св. Андрију Београдом обвладају.

Капетан Жикић осто је у Делиграду као заповедник до пролећа 1807 године. Лицем на сам дан Христ. Воекревења, Турци умисле да је мало Срба у Делиграду да су због праздника отишли кућама. Па Али- Паша из Ниша крене нешто пешака и напред са 6.000 коњаника јурне и навали, да Делиград освоји. Но Срба ако је и мало, до 2.000 под Капетаном Жикићем, у Делиграду било, дочекају Турке и

#) Дели-град од Турске речи Делија, а Делија Турски значи управо будала, или јунак, Деликанлија-будалина-јуначина. И у то доба држали су Паше и Везири око себе по хиљаду и више Делија луди јунака и над њима по једног поглавицу, као што је био онај Арап Делибаша Али-ага- Серчесма, коме је се Кнез Милош у Такову 1813 год. предо, и скиме је се он побратимио. Такове Делије, или луди јунаци, који кад су у бој полазили, узјавши на коња изсукали су голу сабљу са руком у које су рукави до рамена засукати били, мећали су сабљу на чело, па су као луди јуришали на непријатеља па остали или погинули, тај им је обичај и у њиов ратни закон ушао био. И од те речи Делија добио је и шанац име Делиград, јунак Град, и сигурно од Турака, због његове јачине и јуначке одбране. Турци су га доцније и поругљиво звали: „Курвин-град“ и „Домуз-град“ које значи Турски свиња, свињски-град, које и то значи на Турском језику будала или јунак, узевињио се, а Турчин Бошњак каже узкрмчио се, узјогунио се, стао у противност. К, Н. Н.