Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

46 3

+= 87

Архимандрит Филиповић шиљат је од Кара-Ђорђа и Совета и у

_ Петроград, гди је и орденом одликоват, а послат је био и 25. Декен-

вра 1812 год. к Цару Александру са депешама од Кара-Ђорђа и Совета, те га је известио, како Порта непрестаје на трактат, који је изжеђу Русије и Турске у Букурешту закључен, и иско наставлење шта треба Србија да ради.

Године 1813, кад Србија пропадне и Кара-Ђорђе 21. Септемвра пребегне у Земун, с Кара-Ђорђем заједно пређе и Архимандрит Филиповић. Одатле оде у Беч и доцније, кад сви Срби 1814 год. у јесен оду у Русију, тад с њима оде и Архимандрит Филиповић и настани се у вароши Кишињеву, гди је и ту о Руској пензији до 1826 године, аи даље живио. Кад је и гди умро незна се.

21.

ЛАЗАР ПАВКОВИЋ. КАПЕТАН РУСКЕ АГЕНЦИЈЕ У БЕОГРАДУ.

Лазар Павковић родом је из Далмације. Кад Французи 1808 год. заувму Далмацију, он отуда избегне и дође у Београд, гди га Агент Родофиникин код себе прими у службу, и Лазар тако се код њега удвори да ну Родофиникин изради, те добије и чин војеног Капетана. 0 Лазару, док је у Београду код Родофиникина био, нимало се добро мишлење имало није. У књиги „Мати Србија и Син Србин“ каже се: „да колико је он гадан био, да цели Београд од њега смердио; и својој нацији на штети је био.“ У“) Но почем Павковићеви дела има такови, које је он по налогу старији своји вршио и која дела спадају међу знатна Историје Србске, тако ји овде увршћавамо.

Године 1813 кад је Турска силна војска од Босне 15. Јула под Дерен-дели-Али- Пашом, и од Ниша под Везиром Рушид-Пашом и КрслиАли-Пашом у Србију продрла, увидио је Кара-Ђорђе да се приближава пропаст Србији; па се посоветује са Руским Агентом Недобом, напише писмо на Цара Александра, у Ком замоли га да помогне Србима бар у толико, да Порта негази Букурештским Трактатон уговорена права 8. точком за Србију. То писмо Кара-Ђорђе пошље по истом капетану Лазару Павковићу, који таково однесе Цару Александру !.

#) Мати Србија стр. 28.