Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

-<— 88.

у Теплицу, гди се он онда због рата са Наполеоном 1. налазио. Но док је Павковић Цару Александру у Теплицу отишо и са одговором Царевим на писмо Кара-Ђорђево натраг се вратио, већ је Кара-Ђорђе 21. Септемвра те 1813 год. пребего у Земун, и Турска војска сву Србију поплавила и притисла. Гди Павковић у Земуну преко Недобе преда одговор Царев Кара-Ђорђу, који се налазио под присмотром у Манастиру Фенеку. Потом одатле из Земуна Павковић оде у Беч, гди је се при посланству Руском налазио.

Но доцније 1815 год. кад Срби опет устану противу Турака, усљедству молбе Проте Ненадовића Дворовима поднете и Кара-Ђорђеве, коју је он 1815 год. писмено по бившем његовом Министру Младену Миловановићу из Хотина у Париз Цару Александру посло, Цар Александар шиљо је Лазара Павковића у Цариград као курира са писмама на Руског посланика, који је запитао на Порти какав Турци воде рат са Србима, које је то противно 8 точке Букурештеког мира2 и по датом налогу Павковић опоменуо је Порту да са Србског народа дигне свако угњетење, и поклони му умереност, које и сама правда и њиовог Трактата погодба и пријатељство изискује; и осим тога Павковић је при лацкавом отношењу дао као испод руке на знање, да је из Хамбурга враћен Генерал Руски Бенигзен са 40.000 беспослене војске, пи на самој његовој граници настанио се. %)

_Усљед овога пада Порта налог Везиру Марашли- Али- Паши, који се са војском у Ћуприји противу Срба налазио, да он мирно иде у Београд и да са Србима благо поступа као отац са својом децом, и да се све Србима прашта ма да је ко и Царског сина убио.

Даље се о Лазару Павковићу незна ништа.

22. УГРИШИЋ ТРЕБИЊСКИ

или ИЛИЈА БЕЈ НОВОКРШТЕНИ. КАПЕТАН РУСКИ.

Много пре него што ће се повести војна између Русије и Турске, године 1806 упадне у Влашку главни Војсковођа Генерал кавадерије Михељсон, и стане скупљати у војску добровољце Србе и образовати

%) Историја Милутиновића стр. 352—357. |

КВАР СУСЕД "ам ИЗ