Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

+= 112 >=

и он глас, за Кара- Борђа; заклео му се на верност, и после тог отишо у народ те га подизо на устанак противу Турака.

Сима је био врло паметан човек, и велики пријатељ Кара- Ђорђу. С тога је Кара- Борђе врло често свраћо се његовој кући, и у сваком важнијем предузећу Кара-Ђорђе с њиме се саветово. То ће бити и узрок што Кара- Ђорђе на позив Јакова Ненадовића није хтео отићи у Боговаћу на скупштину, него је ову приказо за у Борак. 1805 год. тди је и Јаков дошо, те је ту за бољитак народа, између остали уређења, установљен и „Правителсишвујушти Совет “

Осим Кара-Ђорђа, кући Кнеза Симе долазили су многи важни људи онога времена, Срби и странци. Између други долазио му је Родофиникин Руски агент, и Мајор Грамберг, који је 1808 год. по свој Србији путово.

После смрти Васе Чарапића и Јанка Катића, Сима је био први и најгласовитији Војвода у Београдској нахији. А држало је се да је у бојевима врло срећан.

Од почетка устанка на Тураке 1804 год. Кара-Ђорђе је Кнеза Симу и Јанка Катића скоро увек са собом водио; а кад Јанко погине осто је Кнез Сима сам те је с њиме ишо. У години 1804 год. Кнез Сима био је с Кара-Ђорђем на првој скупштини у Остружници; и одатле у Мају о Ђурђевадну у Земуну, гди је Ђенерал Женеј повво Кара-Ђорђа, п покушао, да помири Србе са Турцима. После тог био је у боју на Пожаревцу п Смедереву.

Године 1805 био је на скупштини у Борку. И одатле отишо јен при освојењу Карановца о Џетровудну са Кара-Ђорђем био је.

Године 1806 био је Кнез Сима на крвавом Мишарском боју 81. Јуна 1. и 4. Августа.

Те исте 1806 год. кад је Београд на (в. Андрију од Турака освојен, Кнез Сима као главни Командант од 6.000 Срба по наредби Кара-Ђорђа са својом војском после Кара-Ђорђа први на Варош-калији продро је, ушо у варош Београдску, и код данашње катедралне цркве са Кара-Ђорђем сојузио се.

Кад Русија у Новембру 1806 год. пре објаве рата Турске, (Турска је објавила рат Русији 24. Декемвра 1806 год. заузме Молдавију и Влашку с војском, и у Јануару 1807 год. учини сајуз са Србијом. Порта одреди Мухасила свог и пошље Кара-Ђорђу у Смедерево који