Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

~ 3 –

Мојсеја и Григорија и једну сестру имено Февронију. Брат његов Мојсије кад изучи Богословске науке био је свештеник у Старој Паланки, а Григорије кад сврши правничке науке п положи цензуру био је Адвокат у Бечкереку. Иван Југовић сврши и он Маџарска права, оде у Сремске Карловце Митрополиту Стратимировићу с намером да се закалуђери. Но Стратимировић на концу 1801 постави га за Професора Латинског језика П. Гимназије Карловачке, гди је професором био до конца 1804 год. Но како код Митрополита Стратимировића у неку не милост дође, он у почетку Јануара 1805 год. напусти професорско место па пређе у Србију, гди примљен буде за писара у Совету постојавшем у Смедереву. Али га наскоро заболу очи, и он се опет врати у Маџарску и оде у Пешту те је се лечио, и пошто се излечи, он 1806 год. опет врати се у Србију за писара у Совету. Па пошто у почетку 1807 умре Божа Грујевић секретар совета, тад Југовић постављен буде за првог секретара на Божино место. Ове године кад се Совет премести из Смедерева у Београд и установи се велика школа у Београду, Југовић од секретара постављен буде за првог професора, исте. Но одма 10. Декемвра Кара-Ђорђе и Совет кад одреде за посланике Советника Аврама Лукића, Петра Чардаклију и Јеремију Гагића, одреде и Југовића да иду у Русију и Цару Александру препоруче Србију и Србски народ његовом Царском милостивом старању, но у Влашкој Кнез Проворовски не допусти им да иду у Петроград него ји врати натраг.

Године 1809 Југовић опет слат је у Влашку у Букурешт са Павлом Поповићем Советником и Кара-Ђорђевим Секретаром Јанићијем Ђурићем, те су као посланици Главнокомандујућем Руске војске послом ишли. Кад се Југовић из Букурешта врати, у почетку 1810 год. шиљат је пи у Беч као посланик Императору Аустријском по народњем послу, али се ускоро врати несвршивши ништа зашто је послат. За сво време одсуства Југовићевог у професури замењивао га је у великој школи Миљко Радоњић.

Године 1811, кад Доситеј Обрадовић 21. Марта као попечитељ просвете умре, Кара-Ђорђе постави Ивана Југовића за попечитеља просвете. На концу ове године опет Иван Југовић са попечитељем внутрени дела Јаковом Ненадовићем и Кнез Симом Марковићем ишо је као

посланик Србски у Петроград Цару Александру !. те су га молиди, да |%