Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
свих облика расне дискриминације" , Међународна конвенција о заштити права радника- миграната и њихових породица'" , и Конвенција о правима особа са инвалидитетом"
Међу наведеним документима, два су од посебног значаја јер представљају основне инструменте за људска права, бавећи се изричито правом на социјалну сигурност. Први инструмент, Универзална декларација о људским правима, уређује у свом члану 22 да:
Свако, као члан друштва, има право на социјалну сигурност и на остваривање, кроз национално ангажовање и међународну сарадњу и у складу са организацијом и ресурсима сваке државе, економских, социјалних и културних права неопходних за сопствено достојанство и слободан развој личности и у члану 25 да:
(1) Свака особа има право на животни стандард који је прикладан за здравље и добробит те особе и њене породице, укључујући храну, одећу, становање и медицинску заштиту и неопходне социјалне службе, као и право на осигурање у случају незапослености, болести, онеспособљености, удовиштва, старости или другог недостатка средстава за издржавање у условима ван њене контроле и да:
Материнство и детињство имају право на специјалну негу и помоћ. Сва деца, без обзира да ли су рођена у браку или су ванбрачна, имаће исту социјалну заштиту.
Други инструмент, Међународни пакт о економским, социјалним и културним правима, својим чланом 9 уређује да:
Државе потписнице овог Пакта признају право свакога на социјалну сигурност, укључујући социјално осигурање.
Треба, међутим, приметити да у наведеним инструментима право на социјалну сигурност није дефинисано, јер не садрже никакве посебне одредбе везане за нормативни садржај овог права!
Фундаментални карактер социјалне сигурности прихваћен је на ревионилHOM нивоу у: Европској социјалној повељи (19), Амстердамском уговору“
3 Усвојена Резолуцијом 2106 (ХХ) Генералне скупштине УН 21. децембра 1965.; _ Члан 5(e)(iv). !• Усвојена Резолуцијом 45/158 Генералне скупштине УН 18. децембра 1990.; Члано_ ви27и54. 7 Усвојена Резолуцијом А/Е.28/61/106 Генералне скупштине УН 13. децембра 2006. 8 Широко формулисан Члан 25 Декларације указује на то да је садржај права на
социјалну сигурност остављен за накнадно дефинисање.
471