Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
мент повећање социјалне сигурности, сада се доводи у питање њена подобност да одговори на нове изазове са којима се суочавају земље у развоју у глобализованом свету. У том контексту, поставља се питање да ли она још увек представља најадекватнији инструмент за гарантовање универзалне покривености у свету, или је треба допунити новим инструментом који би био боље прилагођен остваривању овог циља.
У складу са Резолуцијом и Закључцима о праву на социјалну сигурност Међународне конференције рада из 2001. године“, а на основу МОР-овог овлашћења да промовише проширивање обима социјалног осигурања на све сиромашне', у овом чланку ће се испитати да ли право на социјалну сигурност, како је постављено у међународним инструментима за људска права, може да се имплементира на задовољавајући начин кроз примену постојећих МОР-ових стандарда социјалне сигурности. Нови начин за побољшавање стања понудиће се и кроз усвајање новог инструментакоји ће употпунити Конвенцију бр. 102 и чији ће циљ бити проширење обима социјалне сигурности на оне земље и популације којима је потребна заштита. Ово је проистекло из приступа социјалној сигурности заснованог на правима, јер се сматра да је од огромног значаја да све одлуке у овој области имају упориште у чврстим правним принципима.
Т- Социјална сигурност као фундаментално социјално право 1. Међународни и регионални инструменти
Из перспективе међународног права, признавање права на социјалну сигурност развило се кроз генерално утврђене и прихваћене инструменте којима је социјална сигурност установљена као фундаментално социјално право сваког људског бића. Тако је право на социјалну сигурност уграђено у неколико инструмената које су усвојиле Уједињене нације, као што су Универзална декларација о људским правима", Међународни пакт о економским, социјалним и културним правима“, Конвенција о укидању свих облика дискриминације жена ", Конвенција о правима детета“, Конвенција о укидању
У Међународна конференција рада је законодавни орган МОР-а.
!0 Филаделфијска. декларација, Члан (9.
| Чланови 22 и 25.
| Усвојен Резолуцијом 22004 (ХХД) Генералне скупштине УН 16. децембра 1966.; Чланови 9, 10(2) и 1003).
8 Усвојена Резолуцијом 34/180 Генералне скупштине УН 18. децембра 1979.; ЧланоBu 11(1)(e), 12(2)(6) и 1400).
|" Усвојена Резолуцијом 44/25 Генералне скупштине УН 20. новембра 1989.: Чланови 26, 27(1), 27(2) и 27(4).
470