Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2009 Социјална права и економска криза

У првој фази настанка кластера финансирано је до 50% трошкова саветовања, рада и услуга приликом успостављања унутрашње комуникације, организације и утврђивања стратегије ради функционисања истих.

Друга фаза подразумева помоћ у раду постојећих кластера кроз суфинансирање до 80% насталих материјалних трошкова и суфинансирање до 50% насталих трошкова саветовања или рада ангажованих лица на пословима од заједничког интереса.

У току 2008. године од стране Министарства економије и регионалног развоја подржано је 14 кластера са 325 предузећа и 17.354 запослених лица, 59 научних институција и 89 заједничких пројеката што је у односу на 2006. годину када је започет пилот пројекат развоја кластера знатно више јер је тада подржано 4 кластера са 130 предузећа, 12.560 запослених, 16 научних институција и 25 заједничких пројеката.

Један од значајних и ефикасних инструмената привредног развоја су свакако и бизнис инкубатори. Они представљају посебан простор који привредним субјектима који су у њему омогућава обављање делатности, коришћење постојеће инфраструктуре, приступ техничкој опреми, заједничким просторијама за састанке, пакете "софт" услуга у виду саветодавних услуга, тренинга, менторства, умрежавања и слично. Њихова улога, нарочито у периоду транзиције, је велика. Правовременим реаговањем могу да се усмере прикривено запослена лица (потенцијални вишкови) да, уз постојање сопственог знања, користе неискоришћене капацитете у оквиру инкубатора. Истовремено подстицањем рада бизнис инкубатора ствара се могућност запошљавања и других лица. Осим основног циља који се огледа у помоћи предузетништву, шири циљеви имају већи значај а то су: привредни развој региона уз повећање привредне активности, привлачење инвестиција, али и диверсификација индустрије одређеног региона.

Оснивањем бизнис инкубатора утиче се и на успостављање и развој духа заједнице, али и на партнерство које је неопходно и у будућим повезивањима међу субјектима како у једном региону тако и у више региона. На тај начин постиже се повезаност између приватног и јавног сектора, као и свих других релевантних партнера.

За бржи развој предузетништва и регионални развој, значајне су све активности које су везане за оснивање пословних инкубатора. Савет за развој малих и средњих предузећа усвојио је у току 2006. године "Програм за развој пословних инкубатора и кластера у Србији 2007-2010". Финансијска подршка се обезбеђује из средстава НИП-а, локалних самоуправа и/или донатора. Током претходне 3 године из средстава НИП-а обезбеђена су средства намењена за инфраструктурно опремање или изградњу по-

504