Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права

збити дискриминацију, како дискриминацију "привести к познанију права" — сузбијањем дискриминације снагом закона (у материјалном смислу), ауторитетом институција, културом социјалних права, афирмацијом (професионалног) морала, социјално одговорног послодавца.

Ма колико био савршен, сам закон (и колективни уговор о раду) нема ту снагу да сузбије дискриминацију, нити се она може елиминисати изрицањем (и веома оштрих) правних санкција од стране надлежних државних органа за заштиту индивидуалних и колективних социјалних права, уколико изостане, односно ако није достигнут одређени ниво опште културе социјалних права.

Свест о ограниченој снази закона (у материјалном смислу), недовољности институција јавноправног (и приватноправног) карактера за сузбијање дискримнинације у запошљавању и на раду, ограничен домет и веома оштрих санкција (укључујући и кривичне санкције, као и казнену накнаду у појединим земљама - нпр. САД и В. Британији), довео је до потребе за сузбијањем дискриминацијем подстицањем развоја културе (социјалних) права. У низу земаља, тако, основане су и посебне институције правне културе, које се могу назвати (још) и институцијама правне савести“ (имајући у виду да је гано њиховог оснивање није у изрицању репресивних мера, већ у превентивноиницијалном деловању“, а више у развоју правне савести, владавине социјалног права), којима се афирмише начело једнакости могућности и поступања. И као што је институција омбудсмана најпре формирана у Шведској (још 1809. год.)““, тако је у овој земљи најпре уведен специјални омбудсман у области радног права: Омбудсман за једнакост шанси и поступања, као и Омбудсман за етничку дискриминацију. Ауторитет институције омбудсмана

56 Схватање о омбудсману као "институционализованој јавној савести" најбоље изражава суштину ове институције (независног и непристрасног функционера законодавца, односно органа парламента) која треба да обезбеди једнакост свих грађана Tipe jaBHOM ynpaBom. Ynopegutu: D.C. Rowat, The Ombudsman, Citizens Defender, Гоподоп, 1968, р. ХХТМ; према Д. Радиновић, Омбудсман и извршна власт, (докторска дисертација), Београд, 1999, стр. 21.

Пример омбудсмана за једнакост шанси на раду и Омбудсмана за етничку дискриминацију потврђује да се омбудсман не јавља само као институција заштите слобода и права грађана пред јавном управом, већ и као институција заштите социјалних права и слобода запослених (укључујући и јавне, државне службенике), и кандидата за заснивање радног односа, у односу на послодавца, било да се ради о

_ приватном послодавцу или држави (локалној власти) као послодавцу.

87 Д. Радиновић, op. cit., erp. 337

** Tbidem, erp. 334.

У историјскоправној литературе има ставова да је претечу установе омбудсмана могуће пронаћи у Византији – Пејепхог ступап5; С. Аврамовић, Упоредна правна традиција, Београд, 2009.

29