Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2011 Социјална права и европске интеграције
запослених или непосредно свих запослених (код малих послодаваца). Од права на информисање треба разликовати право запослених да изразе своје мишљење директно послодавцу, без посредовања савета запослени или синдиката – нпр. признато у француском праву од 1982. године.
Право на информисање и консултовање (код послодавца) у европском некомунитарном праву признато је у релативно скорије време - са доношењем Ревидиране европске социјалне повеље, мада није сврстано у корпус основних социјалних права (тзв. тврдо језгро РЕСП обухвата девет права). Развој концепта запосленог-грађанина у ЕУ довео је до сврставања права на информисање и консултовање у корпус основних социјалних права у комунитарном праву, што изражава и Повеља о основним правима у EY из 2000 (Повеља из Нице), која је као "извор инспирације" (за комунитарне институције и органе) послужила за доношење Директиве 2002/ 14. Наиме, у циљу јачања социјалног дијалога унутар предузећа, које запошљава најмање 50 запослених или у делу предузећа са најмање 20 запослених, донета је Директива 2002/14 о информисању и консултовању представника запослених о развоју економске ситуације и запошљавања у предузећу, као и у погледу одлука (управе) послодавца које воде променама у организацији рада и уговорним односима (уговори о раду; колективни уговор о раду). > Транспоновање ове Директиве (до 2005. године) је извршено у државама чланицама ЕУ посредством савета запослених, синдиката код посподавца, или посредством других (правоваљано) изабраних представника.“ На тај начин је дошло до комплетирања европских стандарда у погледу информисања и консултовања који су најпре били донети Директивом 94/45 о европском савету запослених, како би се информисање и консултовање успоставило у предузећима комунитарног нивоа (код послодаваца/повезаних послодаваца“ који обављају своју економску делатност на нивоу ЕУ – привредно друштво које запошљава најмање 1000 радника, од којих најмање по сто педесет запослених у свакој од најмање две државе чланице). Средишња управа послодавца који обавља делатност на нивоу ЕУ је обавезна да обезбеди потребна средства за оснивање и рад европског савета запослених. При том, сарадња средишње управе и европског савета запослених се заснива на међусобном по-
7 Х. В]апс-Јоџуап, ор. си., стр. 155.
B. Bercusson, ор. сп., стр. 318, 324.
73 У пракси Европског суда правде стандарди садржани у Директиви 2002/14 се тумаче на начин да је послодавац (менаџмент) дужан да пре доношења одлуке консултује, затражи мишљење од представника запослених; В. Вгецззоп, ор. сп., стр. 313.
™ W. Rauws, op. cit., ctp. 337; B. Bercusson, op. cit., erp. 306 — 307.
75 Повезани послодавци су послодавци с владајућим утицајем и сви послодавци под његовим владајућим утицајем (члан 167. став 2. Закона о раду Хрватске).
24