Borba, 17. 07. 1992., S. 22

Специјалци из Београда јуче су стигли у Сопот. Циљ је успостављање јавног реда и мира и деблокада путева и саобраћајница како би се у место вратио — мир и омогућило снабдевање. Јер, стотинак становника овог места са преко 3.000 житеља јуче, раном 30ром, блокирало је све прилазе селу. Разлог — локална милиција у селу претукла је двојицу њихових суграђана Добривоја Марића и Драгослава Жујовића. Становници кажу да је за немиран сан крив Бошко Буха, командир станице милиције који је овде на дужност дошао из Вировитице. Бошко Буха, у специјалној изјави за „Борбу“, каже да путеве блоки-

„Лична карта“ командира

— Тачно је да сам из Вировитице, где сам десет година провео у Служби безбедности. Моји су пореклом Херцеговци, из околине Гацка а деда је у Славонију дошао још 1922. године, када је као Солунац добио земљу. Пре годину дана, непосредно пред рат у Хрватској морао сам да пређем у Београд. Шест месеци сам боравио на Косову и пре два месеца сам се вратио. Истина је да ја само професионално обављам посао и да смо за ово време решили више случајева него за протеклу годину дана каже Бошко Буха, командир Станице милиције у Сопоту, коме је његов славнији имењак и презимењак — рођени стриц.

рају људи који су се већ сукобили са законом.

Барикаде од трактора, аутомобила и комбајна, подигнуте јуче рано ујутро око пола три, већ око 13 часова уклоњене су, након преговора вођених код председника општине Сопот Живорада Милосављевића. Постигнут је договор да се данас поново одржи састанак одбора побуњених грађана и представника СУП-а у Скупштини општине, како би се страсти стишале и настала ситуација превладала мирним путем без нових инцидената.

— Барикаде смо подигли

22 ПЕТАК 17 ЈУЛ 1992. ГОДИНЕ БЕОГРАД | БОРБА

СОПОТ ДЕВЕТ САТИ БЛОКИРАН

Специјалци убрзали договоре2

Како су Сопоћани остали без хлеба, млека и веза са светом Ф За данас заказан коначан договор одбора „побуњених“ грађана и представника СУП-а са председником општине Живорадом Милосављевићем

БЛИСКИ СУСРЕТ: Специјалци и грађани на једној од сопот-

ских барикада

због тога што, у седам дана писаном саопштењу СУП-а, нема ни слова о нашој петицији коју је потписало 800 људи, а камоли о захтевима за кажњавањем милиционера који су батинали наше суграђане и смени командира Станице милиције — рекао нам је Слободан Радојевић, власник Мотела у Сопоту.

— Ту смо због Бошка Бухе, и његових људи. Малтретирају цело село. Од када су они дошли, нема мирног сна. Било је неколико и смртних случајева, убистава, која ни данас нису разјашњена. Мене су без разлога ухватили на улици и тукли, а са њима је био и командир Буха. Када сам ја позвао Драгивоја Марића, и њега су тукли до бесвести каже Драгослав Жујовић, један од главних актера приче, по СУП-у човек са досијеом, по њему човек који је ни крив ни дужан добио батине...

— Командир милиције Бошко Буха, напустио је ратиште у Вировитици и дошао овде да буде велики Србин. Тукли су и девојку Марину Лазаревић која се задесила на улици — додаје Драгољуб Вујић. У станици милиције мир, али и приправност. Бошко Буха, одмах прима новинаре и уз кафу прича: „Ти који крше јавни ред и мир давно су се сукобили са законом. На барикадама има око 70 криминалаца. То је сукоб власти и безвлашћа. Овде сам годину дана, од тога сам провео шест месеци на Косову. Онемогућавају миран живот народу, који

(Снимио 3. Синко)

ће их сам растерати са барикада. Са грађанима нема сукоба. Што се тиче оптужби, могу да кажем, да је интервенција била због кршења јавног реда и мира, па је било и оправдане употребе палица, јер су били напали службено лице; Када је реч о девојци Марини Лазаревић, она је покушала да спречи привођење оних који крше ред и мир“.

У Сопоту јуче није било довољно ни хлеба, ни млека, јер није било могуће снабдевање због барикада. Седећи у кафани, група мештана, међу којима је и Љубивоје Антонијевић, каже: „Међу онима на барикадама нема поштених људи. То су све нерадници“.

Како би се успоставио ред, пред Сопот је јуче око 11,30 часова стигло шест џипова са око 70 специјалаца. Зауставили су се испред барикада. Нису могли да прођу. Живорад Маричић, звани Бата, старац, каже да неће да уклони трактор. Вођа специјалаца који је на челу био и недавно у Београду, када је требало решити проблем с таксистима или студентима, тражио је уклањање барикада, али безуспешно. Тек на интервенцију Чеде Стојановића, члана Извршног савета општине Сопот, специјалци су пуштени у село.

На уласку народ им је аплаудирао уз повике „Уа бандо“. Потом су барикаде поново постављене, почели су преговори; а Чеда Стојановић, је незадовољнима обећао да ће бити испуњени сви њихови захтеви.

БГ. — Г.М.

ТРЖИШТЕ РАДА

Завод финансира „самозапошљавање“

Републички завод за тржиште рада бесповратно ће финансирати самозапашљавање 200 незапослених чија би будућа делатност била из 06ласти привреде. Максимално учешће Фонда. је 50 одсто предрачунске вредности посла, а минимално улагање корисника чије се самозапошљавање финансира, 20 процената. Ово је шанса и за незапослене Београда, који потпуније информације могу затражити у Градској служби за запошљавање. Пријављивање заинтересованих је у биорима запошљавања на територији Републике, десет дана по објављивању конкурса Републичког завода, а примарни услови конкурса су: рентабилност посла (о чему би мишљење требало да да Привредна комора) и допринос привредном развоју Србије. Приоритет у одобравању новца за самозапошљавање имаће програми којима се обезбеђује запошљавање већег броја незапослених, корисни-

ка новчане накнаде, лица која први пут траже посао и оних који – обезбеђују сопствено учешће у финансирању пројекта. Уз захтев за одобравање финансијских средстава, незапослени Заводу где су пријављени прилажу и податке о правном субјекту и програму будућег посла (структури производа, могућностима пласмана, броју радника који ће добити поcao...) M. M.M.

СКУПШТИНА НАСТАВЉА СА КОНСТИТУИСА-

ЊЕМ

Град добио владу

За потпредседника изабран др Миливоје Лазић # Три упражњена места у Извршном одбору че-

кају консултације

После избора свог председника и верификације мандата одборника, скупштина Београда наставља са конституисањем градских управних органа. На јучерашњој седници градског парламента је, после тајног гласања на којем је добио поверење 90 одборника (уз три неважећа листића) за потпредседника Скупштине изабран др Миливоје Лазић, професор Технолошког факултета. Послове секретара Скупштине, који су у новим условима добили на значају јер ће секретар руководити целокупном градском управом, како су одборници једногласно одлучили, обајвљаће Томислав Лакушић, који је на њима радио и у прошлом, делегатском сазиву.

Председница, др Слободанка Груден, предложила је и састав новог Извршног одбора (градске владе), које је Скупштина једнодушно прихватила. Потпредседници Извршног одбора су: др Зоран Бингулац, економиста (рођен 1953. у Шапцу), др Драган Илић, лекар (1954), Добривоје Перовић, правник (1934. Стубли), др Нада Поповић-Перишић, филолог (1946, Пирот) и мр Небојша Човић, машински инжењер (1958, Желез-

ник), а новоизабрани чланови градске владе су: Горан Алексић, _ математичар (1954, Вршац), Бранко Бојовић, архитекта (1940, Београд), Владимир Деполо, инжењер саобраћаја (1945, Београд), др Вељко Ђукић, хирург (1938, Гламоч), Љиљана Михаиловић, педагог (1947, Београд) и Милорад Мишковић, правник (1948, Станишић). Још тројица чланова Извршног одбора нису предложена због, како је др Слободанка Груден навела, времена потребног за консултацију.“. Према новом Статуту Београда, градски „министри“ (секретари) нису више чланови Извршног одбора. Већина

_њих, тако, остаје на досадаш-

њим функцијама. Две промене су ипак извршене: за вршиоца дужности секретара Секретаријата за здравство, социјалну и дечју заштиту именован је др Момчило Бабић, досадашњи заменик секретара (1952, Пећ), док је секретар за привреду, др Момчило Живковић разрешен ове дужности пошто је прекјуче именован за првог генералног директора Предузећа за холдинг пословање Слободна зона „Београд“ д. Д.

IH.T.

Одбрана од зла и мржње

У својој уводној речи, др Слободанка Груден је истакла да је погађају насиља над цивилним становништвом, посебно такозвано етничко прочишћавање. — Идеје етнички чистих заједница, као последица безумног рата у БиХ јављају се, на жалост и у Београду, још увек, на срећу, као ексцеси. Морамо одбранити Београд од зла и мржње. Грађанин Београда мора да буде грађанин света, а то значи да у њему сви који га воле, раде, поштују и чувају треба мирно и сигурно да живе, нагласила је председница

Скупштине града, додавши да се питања безбедности града морају решавати у Београду, уз сва уважавања јединственог организовања унутрашњих послова на нивоу Републике.

Др Груден је, иначе, рекла да треба наставити и убрзати процес својинске трансформације привреде, као и да подржава одлучна најстојања новог премијера, господина Милана Панића и савезне владе да тежиште активности буде на отклањању санцкија и блокаде, обарања инфлације и стабилизацији привредних токова“. Политичари и(ли) стручњаци

Да ли је нова градска влада састављена од стручњака или политичара питање је које су после ·сњеног објављивања многи себи поставили. Увиду биографије и послове које су чланови Извршног одбора до сада обављали каже: четворица су већ били на истим или

сличним функцијама у градским органима власти; ту су по два привредника и лекара, као и троје научника. Неспорно је, међутимла да готово сви заузимају истакнута места у градском или општинским одборима Социјалистичке партије Србије.

Питање безбедности

Нови потпредседник Скупштине Београда, др Миливоје Лазић, је у кратком сусрету са новинарима рекао да је свестан околности у којима ова Скупштина функционише, али и да је уверен да „за нас постоји шанса ако се добро организујемо и ако нам грађани у томе помогну“.

— Последице јавних скупова који блокирају снабдевање и саобраћај само доливају уље

"на ватру, чине немогућом и

онако тешку ситуацију у граду: Морамо да изменимо своје понашање и да се договоримо око виталних градских проблема, где не сме да буде разлика. Лазић је додао да је улога потпредседника Скупштине у томе да помаже председнику у свему, па и кад су у питању договори са Републиком везани за безбедност Београда јер „последице се осећају пре свега у нашем граду“.

„Столица“ за синдикалце

Молимо вас, да увођењем „Слободне столице“, обезбедите могућност сталног присуства представника организације Савеза самосталног синдиката Београда раду Скупштине и Извршног одбора града — каже се у иницијативи, коју је Веће Самосталног синдика-

та упутило председнику Скупштине града др Слободанки Груден. Представници организације радника залажу се код градоначелника, да својим ауторитетом помогне разматра-

ње ове могућности. M. M. M.