Danas

Dva gola Tirama za finale

U dmgom pohifinalnom snsretu Francuska - Hrvatska 2:1 (0:0)

Pobedom nad reprezentacijom Hrvatske od 2:1 Francuzi će se, kao što su i najavljivali pred početak Mondijala, u finalu sastati sa reprezentacijom Brazila. Nakon polučasovne inicijative domaćih fudbalera u igri bez pravih prilika pred golom Ladića, hrvatski igrači oslobodiii su se pritiska, no šanse Šukera ostale su neiskorišćene pa se na poluvreme otišlo sa rezultatom 0:0. Drugi deo igre počeo je vrlo uzbudljivo. Najpre je u 47. minutu najbolji strelac Hrvatske Davor Šuker uspeo da savlada Barteza posle odličnog dodavanja Asanovića, ali je samo tridesetak sekundi kasnije sjajni Lilijan Tiram iskoristio grešku Bobana, te je posle duplog pasa sa Đorkaefom uspeo da zatrese Ladićevu mrežu i poravna rezultat na 1:1. lako su ..galski petlovT, kao i u prethodnim utakmicama, jurišali u napad gotovo sve vreme, Hrvati se nisu predavali i povlačili, već su mirno gradih svoje akcije čekajući na kiks protivnika. Međutim, kiks se desio dvadeset minuta kasnije ispred njihovog šesnaesterca. Jarni je izgubio loptu do koje je došao

Tiram, usledila je varka telom ovog odličnog desnog beka, a zatim i šut sa 17 metara u donji desni ugao hrvatskog gola - i rezultat je od tog momenta glasio 2:1 za Francusku. Krenuli su tada hrvatski fudbaleri

u totalnu ofanzivu, nemajući više šta da izgube. Ohrabreni isključenjem Lorana Blana dvadeset minuta pre kraja susreta opsedali su gol Barteza, ali pored silne želje i borbenosti - rezultat je ostao nepromenjen. Plasman u finale svetskog kupa najveći je uspeh Francuske u dosadašnjim međunarodnim takmičenjima, pa ni ne čudi ogromna radost francuske nacije nakon pobede u sinoćnom meču. Pobede li 12. jula na istom stadionu četvorostruke prvake sveta, Brazil, izabranike Emea Žakea čeka mesto u istoriji.

Sen Deni. Stadion: Francuska. Gledalaca: 80.000. Sudija: Garsija Aranda. Strelci: Tiram 47, 67. - Šuker 47. Crveni karton: Blan (Francuska). Žuti kartoni: Asanović, Stanić, Šimić (Hrvatska) FRANCUSKA: Bartez, Tiram, Lizarazu, Blan, Desai, Peti, Dešamp, Karembu (Anri), Đorkaef (Lebef), Zidan, Givarš (Trezege) HRVATSKA: Ladić, Simić, Jarni, Štimac, Bilić, Soldo, Stanić (Prosinečki), Asanović, Boban (Marić), Vlaović, Suker

LUijam Tiram postiže drugi gol za reprezentaciju Francuske

Odigrali smo veliku utakmicu

Izjave aktern meča a Sen Denijn

Francuski selektor Eme Žake pohvalio je svoju selekciju za pobedu 2:1 nad Hrvatskom u polufinalu, a posebno igru Lilijana Tirama. „Bila je ovo divna pobe-

da, odigrali smo veliku utakmicu. Dobili smo meč zahvaljujući jakom kolektivu i dobroj koncentraciji“, rekao je Žake. Povodom isključenja Blana Žake je rekao: ~Ne znam

šta se dogodilo, ali sigurno će nam protiv Brazila biti veoma teško. Brazil je nij bolji tim na svetu, ali iraara poverenja u naš tim“. Hrvatski selektor Miroslav Blažević rekao je da su Francuzi zasluženo u finalu, ali da je njegova selekcija, da je bila malo opreznija, takođe mogla da se nađe u finalu. „Francuzi su reagovali veoma dobro posle našeg gola. Kada su izjednačili, našli su novu snagu, a naš tim je više nije imao“, rekao je Blažević i dodao: ~To je vrlo kompaktan tim i želim im sreću“. Robert Jami je imao svoje viđenje: „Ponosan sam. Bila je ovo vrlo tvrda, teška, muška utakmica". „Tiram nas je spasao. Bio je izuzetan, kao i uvek. Najbolji igrač Mondijala ne mora biti najtbdač, već i odbrambeni fudbaler. Marsel Desai je bio odličan kao i uvek“, rekao je francuski kapiten Didije Dešamp.

Biće bolje: Franjo Tuđman teši Miroslava Blaževića

Odličan tajming

Junak dana: Lilian Tiram

Teško da se može i zamisliti pogodniji trenutak za postizanje prvog gola u dresu nacionalne selekcije od polufinala Svetskog prvenstva. Ukoliko se tome doda da je nekih dvadeset minuta kasnije, Lilian Tiram postigao i drugi, odlučujući pogodak u meču protiv Hrvatske, beku francuske selekcije su po svemu sudeći, zvezde bile veoma naklonjene u sredu uveče. Inače Tiram je trenutno član italijanske Parme, a pažnju na sebe je skrenuo u dresu Monaka. Rođen je prvog januara 1972. godine, a za Francusku je debitovao 17. 08. 1994. godine, protiv Češke (2;2).

POTCh ROJTERS

Da li je to moguće?

Belgola sudi finale Mondijala

Finalnu utakmicu 16. Svetskog prvenstva u fudbalu između Francuske i Brazila sudiće Said Belkola iz Maroka, saopštila je danas Međunarodna fudbalska federacija (FIFA). Belkoli će sa aut linija pomagati Mark Voren iz Engleske i Ahmat Sali iz Južne Afrike, dok će četvrti arbitar biti Abđui Rahman Al Zaid iz Saudijske Arabije. Meč za treće mesto na Mondijalu između Hrvatske i Holandije vodiće Epifanio Gonsales Čaves iz Paragvaja. Finale se igra u nedelju, 12. jula, u 21 sat, na stadionu ~Francuska“ u Sen Deniju, a utakmica za treće mesto u subotu, 11. jula, u isto vreme, na stadionu Park prinćeva u Parizu.

Neviđena raclost na ulieama Pariza Pariz je šlavio plasraan francuskih fudbalera u finale svetskog prvenstva kao retko koji događaja. Proćenjuje se da je masa od preko 350.000 Ijudi preplavila Jelisejska polja, a glavna pariska avenija bila je blokirana u spontanoj, najmasovnijoj proslavi još od pobede socijalista na izborima 1981. ■ Desetine hiljada farancitskih zastava viorilo se na sve strane, sa krovova kuća, balkpna i iz automobila koji su u neprikdnim kolonama išle ulicama „grada svetlosti".