Radno i socijalno pravo, 01. 01. 2009., S. 124
Иво Розић, Рјешавање колективних радних спорова у Босни и Херцеговини, Радно и социјално право, стр. 111-126, ХШ (1/ 2009)
тража руководила приликом доношења одлуке. У одлуци се може изнијети и правни став арбитраже у вези са појединим правним питањима. На тај начин ствара се одговарајућа пракса која помаже учинковитијем рјешавању колективних радних спорова између страна, које су закључиле колективни уговор“. У РС-у судионици у закључивању колективног уговора могу спорно питање повјерити арбитражи. Састав арбитраже, њена овлаштења и начин рада и одлучивања уређују се колективним уговором или посебним споразумом страна у спору. Арбитража одлучује у оквиру предмета спора, а у складу са законом и колективним уговором. Такођер, потребно је арбитражну одлуку образложити. Одлука арбитраже о спорном питању је коначна и против исте није допуштена жалба“. Дистрикт Брчко је Арбитражу уредио ЗОРДБ-у, у чланцима 102. и 103. Странке питања колективног радног спора могу споразумно повјерити арбитражи. >
2.3. Штрајк као средство за рјешавање колективних радних спорова у Босни и Херцеговини
У Уставу Босне и Херцеговине, као и Уставу Федерације БиХ, јамчи се право на штрајк. Међутим, ова два устава то чине, на начин, што установљују декларирану одредбу“ о преузимању међународних конвенција о овом питању. То су, прије свих, Међународни пакт (уговор) о господарским, социјалним и културним правима, који на изричит начин
21 Сматрамо да би било корисно да се приликом евентуалних измјена и допуна Закона из одредбе чл. 127 ст. 2., брише њен други дио, тј. онај који се односи на могућност страна да донесу одлуку и да иста не мора садржавати образложење.
22 Види чл. 137 и 138 ЗОР-а РС-а
23 Именовање арбитара и арбитражног вијећа и друга питања која се тичу арбитражног поступка уређују се колективним уговором или пак самим споразумом странака. Види чл. 102. ст. 2. ЗОРБДБиХ-а. Арбитража мора засновати своју одлуку на закону, осталим прописима, колективном уговору и на правичности. Арбитражна одлука мора бити образложена, осим ако стране у спору не одлуче другачије. Против арбитражне одлуке жалба није допуштена. Арбитражна одлука има правну снагу и учинак колективног уговора. Види чл. 103 ст.1-4 ЗОРБДБиХ.
2 Види: Анекс И Устава БиХ, «додатни споразум о људским правима» који се примјењују у БиХ точ. 8. «Међународни пакт (уговор) о господарским, социјалним и културним правима» из 1966. Такођер, види: Анекс Устава Федерације БиХ: «Инструменти за заштиту људских права који имају правну снагу уставних одредби, а посебице точ. 8: Еуропску социјалну повељу и додатни протокол И. из 1961, и точ. 11. «Међународни пакт (уговор) о господарским, социјалним и културним правима» из 1966. Занимљиво је да Дејтонски Устав БиХ није преузео Еуропску социјалну повељу, сматрамо да приликом доношења новог Устава БиХ ту грешку треба исправити.
118