Borba, 20. 12. 1993., str. 1
= > | ~
Glas паде: Juče па Втаскот тезтџ џ beogradskoj Skadarliji
Milošević: Izbori za stabilnu Skupštinu ı Vladu
Đinđić: Biće bolje ako pobede
stranke za promene
Drašković: Promenom vlasti promeniće se sve
Koštunica: Narodu je dosta socijalističke vlasti
Šešelj: Narod će izabrati najbolje
PREMA PROGNOZAMA IZBORNIH ŠTABOVA STRANAKA
SPS u mouanjini?
Prema procenama izbornih štabova četiri najveće partije (Depos, SRS, DS i DSS) rano jutros, u 02 sata, u većini izbornih jedinica Socijalistička partija Srbije bila je u manjini. Opozicione partije smatraju da će SPS osvojiti između 30 i 35 odsto glasova, odnosno oko 90 poslaničkih mesta u srpskoj skupštini. Drukčije procene iznela je samo Socijalistička partija Srbije. Na konferenciji za štampu održanoj sinoć u 23,30 Ivica Dačić, portparol SPS, prognozirao je da će njegova partija osvojiti većinu poslaničkih mesta u srpskom
parlanientu.
Stranka srpskog jedinstva, prema prvima podacima iz svih izbornih štabova, osvojila je manje od pet odsto glasova u svim izbornim jedinicama, što je ispod izbornog cenzusa.
Izborne brojke
Na jučerašnjim parlamentarnim izborima u Srbiji učestvovale su 84 partije, koalicije i grupa građana. Od toga 38 partija, 7 koalicija i 39 grupe građana. Građani Srbije birali su 250 poslanika za republički parlament. Izbori su sprovedeni na oko 9.000 biračkih mesta. Ukupno biračko telo u Srbiji iznosi 7.010.385.
OSIGURANJE
IDUCIJA
Bulevar Revolucije 154/1|, Beograd - Povraćaj premija i druga pomoć osiguranicima WIENER STADTICHE
- Regulisanje naknade štet kod inostranih i domaćih osiguravajućih društava
| Те!: 0:1/452-707, 021/22-844 5 Tel/fax: 012/444-92-5i . јан и
Povodom nekoliko prigovora koji su stigli na adresu Republičke izborne komisije zaključeno je da su svi članovi biračkih odbora iz stalnog ili proširenog sastava ravnopravni i sa istim ovlašćenjima. Naime, pojedine stranke uputile su prigovor da njihovi predstavnici u sastavu biračkih odbora nisu imali dobar tretman odnosno da su neravnpravni u odnosu na članove biračkih odbora iz stalnog sastava.
Kao neblagovremen odbačen je prigovor Srpske radikalne stranke u izbornoj jedinici Priština da nema svog predstavnika na biralištu u Đakovici. Odbijen je i zahtev Pokreta za ljudska prava Jugoslavije da se u izbornim jedinicama Zrenjanin i Užice na glasačkim listićima stavi novi naziv stranke — Pokret za zaštitu ljudskih prava.
Treće višestranačke izbore u Srbiji prati 700 akreditovanih domaćih i stranih novinara. Pored 162 stalno akreditovana strana novinara i 203 specijalna izveštača iz 23 zemlje. Izbore prati i 89 stranih posmatrača. Najviše ih je iz Mađarske — 26, Francuske — 14, Rumunije — 14, Bugarske — 12, SAD — 7, Ruske federacije — 4, Velike Britanije — 3, Italije — 3, Poljske — 2 i Albanije — 2.
Saopšteno je da je predsednik Republičke izborne komisije Caslav Ignjatović juče razgovarao sa članovima međunarodnih posmatračkih misija iz Francuske i Velike Britanije koji prate izbore u Srbiji. Iv Bone, ser Rasel Džonston i Robert Vering sa Ignjatovićem su najviše razgovarali o izbornoj proceduri i propisima koji tu proceduru prate. Francuski i britanski parlamentarci, izneli su, kako je rečeno, i prvc utiske sa biračkih mesta koja su juče ujutru obišli. Iznenadio ih je veliki odaziv i gužva na biralištima.
Potpuniji podaci o odazivu birača znaće se danas, a konačni podaci o ishodu glasanja ı podaci o broju osvojenih poslaničkih mesta u republičkom parlamentu znaće se u sredu, 22. decembra.
Најштитуније АОРТИ 6 6 ЕЊ.
при вИеДОМ по
Кере | Штњњ, 4021 о У ни Њ GDGH.JCM GH-CK-
u0040060UM( ВОЈВОЂАНСКА БАНКА
strane 12-13
Ponedeljak, 20. decembar 1993. godine E] LXXI О Вгој 3540 Cena 1.500.000.000 Din 30 Ден 60 51 2.000 Нга о М.р. direktora Dušan Mijić C1 V.D. glavnog i odgovornog urednika Slavko Ćuruvija
Glas lider
Beograd. — Juče se slavilo u mnogim sr 7 та. Ako je suditi po vremenu, Srbiju čeka be' #5008. Sveti Nikola je Srbiji, u danu kada se glasalo, ' 1
van sunčan dan, najlepši ove jeseni.
Lideri stranaka, uz obaveznu novinarsku pr 2 = sali su na trećim parlamentarnim izborima u Srbiji, neko u porodičnoj pratnji, neko sam. Predsednik Republike Srbije Slobodan Milošević glasao je u dedinjskoj : ?»snoj zajednici „4. jul“, bračni par Drašković je svoje biračko pravo iskoristio u OŠ „14. oktobar“ na Labudovom brdu, Zoran Đinđić strpljivo je čekao u redu na biračkom mestu u Prvoj beogradskoj gimnaziji, lider najjače opozicione stranke dr Vojislav Šešelj u Batajnici, dr Vojislav Koštunica u Skadarliji...
Fotoreporteri „Borbe“ zabeležili su neke zanimljive detalje sa beogradskih birališta. strane 12-13