Borba, 25. 03. 2008., str. 6
6 BORBA
VesfI
Obolela
Bivša filipinska predsednica Korason Akino boluje od raka debelog creva, saopštila je juče njena porodica agenciji. U saopštenju koje je pročitala na državnoj televiziji ćerka bivše predsednice Kris Akino je rekla da su se simptomi otežanog disanja i visokog pritiska praćeni upornim kašljem i gubitkom težine pojavili kod njene majke oko božićnih i novogodišnjih praznika.Ona je rekla da je posle pregleda utvrđeno da ona boluje od raka debelog creva. Akino (75) je bila predsednica Filipina od 1986. do 1992. po„sle predvođenja mirne revolucije u kojoj je srušen diktator Ferdinand Markos. Kris Akino je rekla da zna da je njena porodica deo “istorije naše zemlje" ali je zamolila da se njenoj majci obezbedi privatnost.
Bilans
Prema najnovijem bilansu koji je objavila tibetanska vlada u egzilu, u kineskom obračunu sa demonstrantima na Tibetu ubijeno je 130 ljudi. Ovim je podignut poslednji bilans koji je vlada saopštila prošle nedelje kada je navela da je 99 mrtvih u tibetanskim nemirima.
"Ova cifra dolazi od naših izvora na Tibetu. Broj koji se može potvrditi je oko 130 za ceo Tibet", rekao je agenciji AFP premijer Samdong Rinpoče u Daramsali u Indiji, sedištu vlade u egzilu | duhovnog tibetanskog vođe dalaj lame. Protesti na Tibetu počeli su 10. marta, na godišnjicu neuspešnog ustanka protiv kineske vlasti, i nekoliko dana posle početka postali su nasilni i proširili se na tri okolne provincije. Prema navodima kineskih vlasti, u nemirima u Lasi poginule su 22 osobe.
Pritvaranje
Nepalska policija razbila je juče u Katmanduu antikineske proteste tibetanskih izgnanika | pritvorila oko 250 učesnika protesta.Očevici kažu da su policajci s plastičnim štitovima odvlačili demonstrante u kombije i potom ih odvozili u pritvorne centre, dok je viši policijski zvaničnik Pašupati Upađaja rekao da je prema njima postupano veoma blago zato što su ometali saobraćaj. Prema izjavama očevidaca, neki od demonstranta su takođe | povređeni. Nepalska policija je reagovala kada su demonstranti pokušali da organizuju marš ka zgradi u kojoj se nalazi kancelarija Ujedinjenih nacija. Prošle nedelje UN su zatražile od vlade u Katmanduu da obezbedi pravo na mirno okupljanje i slobodu izražavanja. Tibetanci u Nepalu skoro svakodnevno organizuju proteste. U toj zemlji živi oko 20.000 izgnanika iz Tibeta koji su pobegli nakon neuspele pobune protiv kineskih vlasti 1959. godine. U Nepalu im nije dozvoljeno da organizovano politički deluju.
Eksplozija
Četiri osobe povređene su juče u eksploziji koja se dogodila u Nazranju, glavnom gradu ruske republike Ingušetije. Istražni organi te republike saopštili su da je eksploziv, jačine od oko kilogram trotila, podmetnut u automobil “mercedes”, parkiran ispred lokalne banke. Taj automobil, kako je saopšteno, pripada jednom od saradnika pravosudnih organa. Istraga traga za počiniocima ovog napada.
Osuđen
Kineski disident Jang unlin, koji je tražio da ljudska prava imaju preimućstvo nad Olimpijskim igrama, osuđen je na pet godina zatvora po optužbi da je podsticao subverziju, rekli su članovi njegove porodice i advokat. Nezaposlenom fabričkom radniku iz grada na severoistoku Kine đamusi u petak je suđeno zato 'Ššto je prošle godine pomogao žiteljima obližnjeg sela da sačine peticiju zbog sporne zemlje pod naslovom: "Ne želimo Olimpijske igre, želimo ljudska prava”.
sve}?
Utorak, 25. mart 200g
U Iraku poginuo 4000 Pozivna nove napade američkih vojnika
BROJ AMERIČKIH VOJNIKA UBIJENIH U IRAKU OD POČETKA INVAZIJE, PRE PET GODINA, POPEO SE NA 4 HILJADE. NAJNOVIJE ŽRIVE BILA SU ČETVORICA AMERIČKIH
VOJNIKA ČIJE VOZILO JE U NEDELJU U JUŽNOM DELU BAG-
Amrički vojnici u Iruku
DADA RAZNELA BOMBA. IRAČčKI POBUNJENICI U NEDELJU SU IZVRŠILI SERIJU NAPADA NA SNAGE BEZBEDNOSTI U BAGDADU 1 OKOLINI, U KOJIMA JE USMRĆENO NAJMANJE PEDESET IJUDI.
Najteži incident dogodio
se u Mosulu, na severu Iraka, gde je bombaš samoubica udario cisternom u kompleks baraka u kojima su boravili irački vojnici. U snažnoj cksploziji poginulo jc trinaest vojnika, a desetinc su povređene. Na jugu Bag-
dada, naoružani napadači su otvorili vatru iz tri AautOmobila na prepunu pijacu, i tom prilikom usmrtili šest a povredili najmanje pctnacst osoba.
Nešto malo prce toga, u Zelenu zonu, dobro obezbeđeni centralni deo Bagdada, palo je nekoliko raketa. U napadima je poginulo najmanje petnaest civila kada je jedna od raketa pala van granica Zelene zone. BBC-jev izveštač iz Bagdada javlja da tako intenzivan napad na Zelenu zonu nije viđen najmanje godinu dana. U odvojenom incidentu, trojica iračkih policajaca su povređena kada je njihovo vozilo naišlo na minu ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u Bagdadu.
Američke snage su saopštile da su tokom dana u sukobima likvidirale 12 ljudi za koje se sumnjalo da pripremaju samoubilačke napade. Krvoproliće koje je u nedelju zabeleženo širom Iraka dolazi u trenutku opšteg smanjenja nasilja u zemlji, još od juna prošle godine.
Nestašica goriva
Kineski vođi su suočeni sa novim pritiskom povodom nestašica dizcla i benzina. Redovi na pumpama u vVCćim gradovima su svc duži kako sc širi jaz između vrcednosti nafte na svetskom tržištu i cena goriva pod državnom kontrolom. Nestašice,
koje su prvo počele u južnoj i centralnoj Kini, sc izgleda šire na bogatije priobalnc oblasti, uporedo sa mukama benzinskih stanica da dobiju gorivo iz rafincrija.
Vlasti pozivaju vozače da budu mirni i nc stvaraju zalihe. šangaj, trgovački ccntar
zemlje, ima dovoljno dizela za više od 10 dana, objavile su gradskc vlasti, mada na više velkih pumpi u gradu goriva nema a zaposleni kažu da čekaju na isporuku za koju ne znaju kad će doći. “Cenu je odredila vlada, tako da potrošači ne treba da
paniče u strahu od poskupljenja ili da prave zalihe,” kažu gradske vlasti. Sa inflacijom koja je na najvišem nivou za proteklih 12 godina, kineski ekonomski planeri sec opiru pritisku rafinerija da sc ccnc goriva podignu.
Kina je decenijama iz sopstvenih izvora zadovoljavala energetske potrebe, ali je postala čist uvoznik tokom ekonomskog buma devedcsetih godina.
Muslimani danas je vaš dan. Pogodite interese Jevrcja i Amerikanaca i svih onih koji su učestvovali u agresiji protiv muslimana, rekao je glas na snimku koji je zvučao kao 'Zavahiri, prenosi agencija Rojters
(U NAJNOVIJEM AUDIO SNIMKU OBJAVIJENOM JUČE NA INTERNETU DRUGI ČOVEK AL KAIDE AJMAN AL ZAVAHIRI POZVAO JE MUSLIMANE DA NAPADNU IZRAEL I ZAPADNE CILJEVE DA BI SE OSVETILI ZA IZRAELSKI NAPAD NA POJAS GAZE, PRENOSE
AGENCIJE. “MUSLIMANI DANAS JE VAŠ DAN. POGODITE INTERESE JEVREJA I AMERIKANACA !
grupe objavila medijska grupa Al Kaide Al Sahab, dodaje Rojters. Ovo je druga poruka od Al Kaide za manje od nedelju dana, 20. marta vođa Al Kaide Osama Bin Laden podsetio jc vernike da jedini način da sc oslobodi Palestina nije putem pregovora i dijaloga već putem “gvožđa i vatre”, prenosi agcn-
“Ne mogu oni da ... vre. daju našeg, proroka i pod. žavaju Izrael i da očekuju d,, živc u miru u svojim zemlja. ma”, naglasio je misleći nu objavljivanje karikatura na zapadu u kojima sc ismejaya prorok Muhamed. On je takođe optužio neke arapske lidere da sarađuju sa SAD ı Izraclom u sprečavanju Pa.
Al kaida poziva muslimane
SVIH ONIH KOJI SU UČESTVOVA-– LI U AGRESIJI PROTIV MUSLIMANA”, REKAO JE GLAS NA SNIMKU KOJI JE ZVUČAO KAO ZAVAHIRI, PRENOSI AGENCIJA ROJTERS. “Posmatrajte ciljeve, sakupljajte novac, pripremitc oružje, precizno planirajte i onda napadnite”, rekao je on. “Niko ne može danas da kaže da mi samo treba da se borimo protiv Jevreja u Palestini”, dodao je. Snimak je na vebsajtovima koje obično koristi Al Kaida i druge ckstremističke islamske
cija AFP. Bin Laden je takode pozvao muslimane da učestvuju u vojnim operacijama protiv američkih snaga u Iraku. Zavahiri je pozvao muslimane da podrže Palestince u pojasu Gaze koji se suprotstavljaju izraelskim vazdušnim napadima i dodao da demonstracije služe samo za pražnjenje besa i da treba da se koncentrišu na oružanu borbu. “Neka znaju da će krvariti za svaki dolar koji potroše ubijajući muslimane”, rekao je on.
lestinaca u Gazi i posebno pomcnuo Saudijsku Arabiji, Hgipat i Jordan nazvawi ih *satanskim savezom,
Al Zavahirijeva poruka dolazi u isto vreme kad i pose-. ta američkog. potpredsednika Dika Čejnija Zapadnoj obali tokom koje je rekao je odavno “palestinska drž va trebalo da vidi svetlo da na” ali da nastavak nasilja protiv Izracla sprečava ostvarenje tog legitimnog, cilja.
INTERNATIONAL HERALD TRIBUNE -– PARIZ lNENEEEEEIINNNI
lTenzije ugrožavaju mir na Kosovu
Piše: Dan Bilefsky
KOSOVO, KOJE JE 17. FEBRUARA PROGLASILO NEZAVISNOST OD SRBIJE, NALAZI SE POD PROTEKTORATOM UN oD 1999. GODINE, KADA JE NATO VAZDUŠNOM KAMPANJOM ZAUSTAVIO REPRESIJU SLOBODANA MILOŠEVIĆA NAD ALBANCIMA, KOJI ČINE 95 ODSTO STANOVNIŠTVA. OD SPOSOBNOSTI MEđWUNARODNE ZAJEDNICE DA OČUVA JEDINSTVO KOSOVA ZAVISIĆE DA LI ĆE NOVA DRŽAVA POSTATI STABILIZACIONA SNAGA NA ZAPADNOM BALKANU ILI ĆE STVORITI NOVI SUKOB U DVORIŠTU EvROPE. POČETNI ZNACI JEDINSTVA NA ZAPADU SU BILI OHRABRUJUĆI. IAKO SU ČLANICE EU OSTALE PODELJENE OKO TOGA DA LI TREBA DA PRIZNAJU KOSOVO, ONE SU SLOŽNE OKO TOGA DA TREBA DA POŠALJU POLICIJSKU I PRAVOSUDNU MISIJU ! PONUDE VELIKODUŠNU FINANSIJSKU POMOĆ.
Vašington, koji je najlojalniji saveznik Kosova, razradio je svaki detalj. nezavisnosti, uključujući dcklaraciju koju je pročitao kosovski premijer Hašim Tači. Zapad je odahnuo sa olakšanjem kada Srbija nije preduzela vojnu akciju, niti uvela ekonomsku blokadu. Portparolka visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solanc, Kristina Galjak, kazala je da je jedinstvo Zapada osiguralo stabilnost Kosova. “Situacija iz 90-ih godina nema slič-
nosti sa sadašnjom situacijom i rat na Balkanu 2008. godinc nije čak ni daleka mogućnost”, rekla je ona.
Ovo stanovište jC ponovio pomoćnik američke državne sekretarke za evropska pitanja Danijel Frid. “To nije lak proces, ali ako EU, UN i SAD budu radili zajedno na tome, uspećemo”, izjavio je on. Ali Međunarodna krizna grupa u izveštaju objavljenom ove ncdelje tvrdi da je to što je mcdđunarodna zajednica do sada “mlako prihvatila” novu republiku ohrabrilo Srbiju da ugrožava novu državu. Mesec dana posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo su formalno priznale samo 33 zemlje, uključujući 18 od 27 članica EU. Od onih zemalja koje su ga priznale, malo je onih koje su poslale visoke zvaničnike u posetu novoj državi ili krenule sa investicijama i trgovinskim sporazumima - što, kako smatra krizna grupa, ohrabruje Beograd da proširi svoju kontrolu na toj teritoriji.
Zapadni analitičari i diplomate kažu da su najviše zabrinuti zbog pokušaja nametanja podele Kosova, učvršćivanjem kontrole Srbije nad severnim delom tc teritorije, gde pretežno Živi srpska manjina.
Jedan visoki diplomata NA. TO-a je izjavio da je alarmant-
no to što ciljeve Srbije podržava njena saveznica MHusija, koja je Beogradu dala “blanko ček” da uništi planove Za-
pada na Kosovu. Čak i pre sukoba, do kojih je došlo u ponedeljak kada su međunarodni mirovnjaci DpOnOVO USpOstavili kontrolu nad zgradom suda u severnoj Mitrovici, koju su pre toga zauzeli Srbi, Srbi su palili granične prelaze i sklanjali železničke šine. Beograd za to vreme pokušava da ojača paralelene institucije, rukovodeći obrazovanjem i zdravstvom na Kosovu. Kosovski Srbi kažu da Beograd vrši pritisak na njih da nc sarađuju sa novim vlastima u Prištini, a nekoliko desetina srpskih policajaca je napustilo kosovsku multietničku policiju i zaklelo se na odanost Srbiji. Dok Srbija primenjuje koordinisanu politiku ugrožavanja kosovske državnosti, zvaničnici NATO kažu da nasilje predstavlja izazov za Severnoatlantsku alijansu i njcnih 16.000 vojnika na Kosovu, koji imaju mandat da osiguraju bezbednost Kosova, ali izbegavaju krvoproliće ili da postanu de facto policija na toj tcritoriji. Diplomata NATO, koji je želeo da ostane anoniman, priznao je da mcđunarodni mirovnjaci moraju biti uporniji kako bi sprečili da podela Kosova postane politička stvarnost. “Mi moramo biti proaktivniji, a ne reaktivni”, rekao je zvaničnik.
· Čak i ako NATO postane agresivniji, tranzicija Kosova u nezavisnost je otežana zbog, toga što Srbija odbija da prizna i sarađuje sa misijom EU,
·sova,
koja narednih meseci treba da preuzme nadgledanje Kosova od UN. Iako je planom specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija predviđeno da EU preuzme misiju od UN u roku od 120 dana posle proglašenja nezavisnosti Kosova, ruska opozicija u Savetu bezbednosti je dovela u pitanje kada će i da li će do tranzicije doći. Analitičari i zapadne diplomate kažu da se plaše da bi moguće odlaganje povlačenja UN moglo dovesti do stvaranja političkog vakuuma koji bi pomogao Beogradu.
“Na kraju nam se može desiti da imamo mešavinu konkurentskih, međunarodnih misija bez jasnog političkog pravca, koju će Srbija pokušati da zloupotrebi”, kaže Anderson. EU i SAD se nadaju da će umerenije stranke pobediti na parlamentarnim izborima 11. maja u Srbiji i ublažiti politiku Srbije. Njihov optimizam se povećao kada je nedavno pala srpska vlada, koja je podeljena između prozapadnih stranaka i ekstremista koji hoće da približe Srbiju Moskvi. Međutim, nacionalisti u Srbiji eksploatišu bes Srbije zbog, Kopobeda umerene Demokratske stranke (DS) predsednika Srbije Borisa Tadića nije nimalo zagarantovana, a nova vlada verovatno neće promeniti politiku prema Kosovu zbog straha od izazivanja oštre reakcije u zemlji.
Zapadne diplomate su ta-
kođe sve zabrinutije da bi albanski lideri Kosova, koji su do sada pokazivali uzdržanost, mogli da se radikalizuju, ako budu smatrali da jc teritorijalni integritet njihove nove države ugrožen. Zvaničnici EU i SAD kažu da su ohrabreni time što je 'Tači, bivši gerilac, obećao da će izgraditi multietničku državu i
zaštititi prava srpskc manji-.
ne. Ali zvaničnici kažu da bi albansko javno mnjenje moglo da postane oštrije i strasti raspaljene, ukoliko se Zapad bude previše trudio da zadovolji Srbiju. Zvaničnici EU i SAD kategorički tvrde da Zapad mora izgraditi snažan i ujedinjeni front da bi sprečio Rusiju da iskoristi Srbiju kao sredstvo za unošenje razdora u međunarodnu zajednicu. Pokazujući odlučnost Amerike, predsednik Džordž V. Buš je u sredu doneo odluku o slanju američke vojne pomoći Kosovu, uz obrazloženje da bi takva pomoć ojačala bezbednost SAD i promovisala mir u svetu. Bela kuća je rekla da bi taj potez takođe promovisao regionalnu stabilnost na Balkanu, odvratio terorizam i pomogao Kosovu da se pridruži mirovnim aktivnostima i rešavanju humanitranih problema. Koštunica je tu odluku nazvao još jednim krajnje pogrešnim potezom Amerike. “Srpski narod će sa ogorčenošću pamtiti američku politiku sile protiv Srbije”, rekao je on.
GLAS AMERIKE – VAŠINGTON
Predlog. Srbije o razdvajanju
Piše: Miša Brkić
VLADA SRBIJE PREDLOŽILA JE UNMIK-U SPORAZUM O FUNKCIONALNOM RAZDVAJANJU SRBA I KOSOVSKIH ALBANACA U JUŽNOJ SRPSKOJ POKRAJINI, IZJAVIO JE SRPSKI MINISTAR ZA KOSOVO ı METOHIJU SLOBODAN
:
SAMARDŽIĆ.”SUŠTINA PREDLOGA SPORAZUMA O ZAJEDNIČKOM SPROVOGENJU REZOLUCIJE 1244, KOJI JE PONUČEN UNMIK-U U NOVIM USLOVIMA, NASTA“ LIM POSLE JEDNOSTRANOG PROGLAŠENJA NEZAVISNO" STI KOSOVA, JESTE STVARANJE ATMOSFERE FUNKCIO" NALNOG ODVAJANJA SRBA I KOSOVSKIH ALBANACA NA KOSMETU”, REKAO JE SAMARDŽIĆ.
On je rekao da se predlog sporazuma Srbije i UN MIK-a odnosi na celu pokrajinu i da je deo Akcionoš plana Vlade Srbije koji je stupio na snagu posle jed nostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohi je, 17. februara.”Mi prihvatamo Rezoluciju 1244. nadležnosti UNMIK policije, pravosuđa i carin4, ali posle jednostranog proglašenja nezavisnosti sam0 Srbi, uz pomoć Srbije, mogu da sprovode te nadležnosti”, rekao je Samardžić i naglasio da se predlozi iz tog sporazuma odnosc na sve srpske opštine i ni selja u pokrajini, a ne samo na teritoriju severno od
Ibra. Predlog sporazuma koji je Samardžić pred
40
zameniku šefa UNMIK-a Lariju Rosinu, prema reči“ ma ministra, nastao je u saradnji Ministarstva spol jnih poslova i Ministarstva za Kosovo i Metohiju. Misija UN na Kosovu prosledila je predlog vladi Srbije o sporazumnom i funkcionalnom razdvajanji Srba i kosovskih Albanaca u južnoj srpskoj pokrajim u sedište te misije u Njujorku, izjavio jc portpar0 UNMIK-a Đorđi Kakuk.”Mi ne možemo donositi n kakve odluke o ovom predlogu. Ono što smo uradi li jeste da smo ceo tekst predloga poslali našem glav nom sedištu u Njujorku i oni moraju odlučiti, on
nas moraju savetovati kako da reagujemo kada j
o tom predlogu”.
c re