Borba, 28. 03. 2009., str. 7

rba

\ubota-nedelja, 28-29. mart 2009. |

. Sporazum 0 · prekođraničnoi

saradnji

UPirotu je juče potpisan finansijski sporazum vredan. 50 miliona evra

projektima fp prekogranične | : aradnje Srbije sa Bugarskom, Rumunijom i Mađarskom. 5porazum, koji će se sprovoditi u naredne tri godine, potwi pisali su potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Žozep Ljoveras. Ljoveras je rekao da je EU, potpisivanjem sporazuma u

Pirotu, želela da „pokaže da Srbija nije samo Beograd“ i dodao ||da EU „radina razvoju Koridora 10, kojije od životnog značaja za ceo ovaj kraj, a do leta 'mo otvoriti železnički prelaz ugarskom na kome će radi:arina i policija zajedno“.

Šilovo posle 25

ana dobilo struju O p

Stojanović je Beti izjavio da je u Šilovu održan i sastanak predstavnika Srba iz četiri opštine sa menadžerom Kosovske elektroenergetske korporaije o rešavanju problema sa trujom. Niko od učesnika sastanka nije hteo da daje izjave a medije ali su izvori agencie Beta potrvdili da konačan dogovor nije postignut ali da „pregovori idu u dobrom pravPored Šilova struju bi uskoo trebalo da dobiju i ostala sr„\pska sela u tom regionu.

#Udovor nije štetan po državu

Firma „Kunsttrans“ saopštilla je u petak stav svoje avne službe da ugovor sa arodnim muzejom u Beogradu nije štetan po državu. Vlada Srbije prihvatila je dan ranije informaciju MinistarStva kulture o potrebi preduzimanja mera u cilju rešavanja

| problema vezanih za rekoni} 5lrukciju Narodnog muzeja u || Beogradu. Zaključak Vlade je da je neophodno pokrenuti |} parnicu radi poništaja UgovoTa0 poslovnoj saradnji između Narodnog muzeja u Beogradu !,Kunstrans“ d.o.o. Beograd i ja taj način sprečiti sve štetne /| posledice po državu.

LOAD

redsednici Srbije i RumuniP je Boris Tadić i Trajan Base-

sku u petak su u Bukureštu razgovarali o evropskoj perspekLivi Srbije iekonomskim pitanjima u uslovima svetske krize.

Tadić je rekao da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i odustati od evropskih integracija i zahvalio Rumuniji što Srbiji po tim pitanjima pruža podršku:

„Podrška evropskim integracijama Srbije ide i u prilog Rumuniji jer je integracija svih zemalja Zapadnog Balkana od strateškog značaja“.

Predsednik Basesku rekao je da se Rumunija zalaže da Srbija što pre potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU jer je „za to očigledno pripremljena“.

Tokom prvog dana posete Tadića dva predsednika su razmenili mišljenje orumunskoj manjini u Srbiji. Basesku je rekao da ga Tadić uveravao da će se situacija popraviti u vezi s položajem rumunske manjine i Rumunskom

Rumunija podržava evropski pul Srbije

crkvom u Srbiji. Tadić i Basesku su razgovarali i otome kako globalna ekonomska kriza utiče na region i na Srbiju i Rumuniju. Predsednik Srbije rekao je da za Srbiju poseban značaj ima luka Konstanca na Crnom moru: „Luka Konstanca je u dugoročnom periodu strateški jako značajna jer je Koridor 7 povezuje sa Srbijom. Na Dunavu su i naj-

značajnije srpske kompanije i to objašnjava naš veliki interes za tu crnomorsku luku. Potrebno je poboljšati infrastrukture na Koridoru 7 i povezati Dunav i Rajnu sa Crnim morem“.

U srpskoj delegaciji u Bukureštu su potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.

PU ______L____L___DAOL____OA Zabrinutost zbo pada češke vlade

Franko Farini je upozorio kolege od „propasti za Evropu“ dok je ministar Spoljni poslova Luksemburga Žan Aselborn izjavio da aktuelna kriza vlade u Pragu može imati negativan uticaj po EU. Aselborn je apelovao na odgovornost predsednika Ceške Vaclava Klausa - poznatog evroskeptika - da posle pada vlade Mireka Topolaneka da nalog za formiranje novog kabineta: „Sad mora pokazati da li je čovek koji poznaje evropsku kulturu ili želi da deluje protiv nje“.

Č: italijanske diplomatije

Slovenija odobrila

pristup Hrvatske u NATO

Predsednik Slovenije Danilo Tirk potpisao je u petak Zakon o ratifikaciji Pristupnog protokola za ulazak Hrvatske u

NATO.

Na taj način su ispunjeni uslovi da Slovenija pošalje dokument vladi SAD kao depozitaru Atlantske povelje kako bi Hrvatska na samitu NATO iduće nedelje mogla da učestvuje kao punopravna članica. Slovenački parlament je ratifikovao taj zakon još pre mesec i po dana ali nije mogao da bude potpisan zbog pokušaja opozicije da skupi potpise za održava-

- nje referenduma po tom pitanju.

principima rekonstrukcije Koordinacionog

tela za opštine Preševo, Bujanovac ı Medveđa kojim su se predstavnici Albanaca s juga Srbije posle dve godine vratili uto telo. | --

Sporazum su u Palati „Srbija potpisali predsednik Koordinacionog tela Vlade Srbije za te opštine Milan Marković, narodni poslanik u Skupštini , Srbije Riza Halimi i šefMisije OEBS-a u Srbiji Hans

Ola Urstad.

Ministar Marković je rekao da je sporazum postignut uz veliku pomoć Misije OEBS-a i ambasadora SAD i Velike Britanije Kamerona Mantera Šti-

vena Vordsvorta:

„Za Vladu Srbije ovo je značajan događaj. Dugo smo radili i dogovarali rekonstrukciju Koordinacionog lela i razmišljali o principima i načinima kako da život

Albanaca u Koordinaciono (el

[ri je u petak potpisan Sporazum o

Šelovi diplomatija zemalja EU

_ Šef češke diplomatije Karel Svarcenberg rekao je da pad vlapredsedavanje EU i izrazio nadu da će njegova zemlja ratifikovati Lisabonski sporazum u aprilu.

Na neformalnom sastanku šefova diplomatija EU pozdravljena je nova strategija za Avganistan predsednika SAD Baraka Obame i odluka Slovenije o nesprečavanju pristupanja Hrvatske NATO. Šef slovenačke diplomatije Samuel Zbogar je ocenio da se radi o velikom napretku ali da još postoji mnoštvo detalja koje treba usaglasiti i oko kojih su dve strane još uvek mnogo udaljene. u tim opštinama učinimo boljim i perspektivnijim“. Halimi je istakao da nije bilo nikakvih posebnih uslova albanske zajednice na jugu Srbije za potpisivanje tog sporazuma već da je samo „postojala želja da se zajednički radi na boljim uslovima života“, Halimi je izjavio da je mesto potpredsednika Koordinacionog tela rezervisano za predsednike opština koji će se menjati na godinu dana i da će ta funkcija prvo pripasti opštini Bujanovac.

PETI

a ty \ ECoTroPIA

Plima otpada preti okeamizmizn ın svetu

Naučnici iz SAD saopštili su da plima smeća preti okeanima u svetu.

Otpad preti i životinjskom i biljnom svetu odnosno ugrožava turizam i industriju morske hrane. U izveštaju američke neprofitne organizacije za zaštitu životne sredine „Oušn konzervansi" prikazana je „globalna slika morskog otpada“ i navedeno da je tokom samo jednog dana u septembru prošle godine 400.000 dobrovoljaca u 104 zemlje iz vode izvuklo više od tri miliona kilograma otpada. Najviše je bilo opušaka cigareta odnosno plastičnih kesa i ambalaže od prehrambenih proizvoda.

DOIRRLOJLUO III OJ S RR ARNRAAJ, Sudan sumnja da Izrael sloii iza napada

Sudan je saopštio u petak da veruje da je Izrael odgovoran zadvanapada na severu te afričke zemlje ujanuaru i februaru u kojima je život izgubilo najmanje 40 ljudi.

Portparol sudanskog mi- az a nistarstva spoljnih poslova Ali al-Sadig izjavio je da se najpre verovalo „da su Amerikanci to uradili ali daje Pentagon to demantovao“. Sadig je dodao da je za napad „najverovatnije odgovoran Izrael“ i da Sudan neće reagovati dok je istraga u toku. Mediji su dan ranije objavili da su izraeIske vazduhoplovne snage u januaru bombardovale konvoj kamiona u Sudanu za koji se veruje da je nosio oružje za palestinski Hamas. Sadig je rekao da je konvojima prevožena, najverovatnije, krijumčarena roba, a ne oružje.

COS C-c-C---C----D--c-----------------D n": -""--------------------

Obama odbacio leđalizaciju marihuane

Predsednik SAD Barak | Obama izjavio je da legali-

acija marihuane nije predviđena reformama koje namerava da sprovede barem ne kao „lek“ za probleme sa kojima je suoče- | na američka privreda.

Više od tri i po miliona posetilaca veb sajta Bele kuće podržalo je mogućnost da legalizacija marihuane podstakne privredu zemlje i otvaranje novih radnih mesta alije Obama u odgovoru naglasio da ne smatra da bi ta strategija bila dobra za podsticanje privrednog rasta SAD. Prethodnih dana na internet sajt Bele kuće pristigao je ogroman broj pitanja od kojih se preko 15.000 odnosilo na američku ekonomiju.

__-_--C-C-_-C-c-----_-_C----------------------------------------------

Turska neće zaustaviti izbor Rasmusena

Turski predsednik Abdulah Gul nagovestio je u petak da njegova zemlja i pored afere s karikaturama proroka Muhameda koja je počela u Danskoj neće staviti veto na izbor danskog premijera Andersa Fog Rasmusena za novog generalnog sekretara NATO.

Gal je naglasio da njegova zemlja nema „poseban stav prema premijeru Danske ili bilo kome drugom“. Rasmu· sena podržavaju SAD i nekoliko velikih evropskih zemalja ali njegova kandidatura je i dalje u sferi hipoteza zbog mogućeg protivljenja Turske zbog afere sa karikaturama proroka Muhameda objavljenih u danskoj štampi. Drugi razlozi za tursko protivljenje izboru Rasmusena sa generalnog sekretara NATO mogli bi da budu i dansko protivljenje da Turska uđe u EU i danska kritika zatvaranja jedne kurdske televizije, Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer tu poziciju treba da napusti 31. jula.

Izborna tišina u Crnoi (Gori

U petak u ponoć počela je predizborna kampanja za parlamentarne i lokalne izbore u Crnoj Gori koja će trajati do zatvaranja birališta u nedelju,

Na izborima učestvuje 16 stranaka i koalicija koje se takmiče za 81 mesto u crnogorskom parlamentu, Pravo glasa ima 498.305 birača, Izbore će nadgledati oko 100 domaćih i više od 200 stranih posmatrača. Građani Nikšića i Budve biraju i svoje predstavnike u lokalnom parlamentu dok građani Herceg Novog i Tivta biraju gradonačelnike.