Pravda, 05. 05. 1939., str. 12
Болна судбина једног човека, који је у рату изгубио памћење. — У главним улогама елита француског филма ШАРЛ БАМЕ/1 СИЗИ ПРИМ ЖИЛ БЕРИ и ТАЊА ФЕДОР Премијера у суботу 6 маја.
П. претплатницима Администрација „Правде" умољава п. прет ппатнике из унутрашњости да НАЈДАЉЕ ДО 10 МАЈА (1змире своју претплату, да им пист не би био обустављен. Н о в и претппатници треба да означе н о в и поред своје тачне адресе. Стари претппатници треба да на адреси на писту ставе: п р и м а м. Ако обуставља, претппатник треба да стави обустављам. Број чековног рачуна „Правде" је 53220 код Поштанске штедионице. Претплата на „Правду" стаје 20 динара. Новом претплатнику, ако не буде послао новац, неће се слати лист.
дивни роман славног АНРИ БОРДОА члана Француске академије.- Гл. ул. најлепша жена Париза ДЕНИЗ БОСК ШАРЛ ВАНЕЛ, ЖОЗЕ НОГЕРО ИНТЕРБАЛКАНФИЛМ — БЕОГРАД
ПОПУЛАРНИ ПРЕМИЈЕРНИ БИОСКОПИ
КОЛАРАЦ и ВРАЧАР у 3, 5, 7 и 9.30 — ДАНАС — у 2, 4, 6, 8 и 10 АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЗЕРА о брижљиво чувапим тајнама холнвудских звезда, која је својим орнгивалнвм садржајем изазвала огромну сензацнју по целом свету КАРИЈЕРА (5ТАР 15 ВОПН) Ремек-дело у савршеним прнродним бојама са верним приказом холивулског необузданог живота У главним улогама троје славних и омиљених уметника ФРЕДЕРИК ИЕРЧ ЏЕНЕТ ГЕЈН0Р, АДОЛФ МАНЖУ П А № Н1 А! К °Д Врачара летње цене N Н Ш Ш Н. 6, 8 и 10 динара у 2 сптп и зп мптине сва местп по 6 дннарп
ГЕНЕРАЛ Г. ВЕГАН ОТПУТОВАО ИЗ АНКАРЕ Анкара, 4 млј Анатолска Агенцвја јавља: Гвнврал г. Веган крогуо јо синоК за Цариград, одакле данас посебкнм авионом, којн му је румунска влада ставила на расположеље, одлази за Букурепгг. На стакици су генерала г. Вегана испратилн и поздравнли министар народне одбране, генерални секретар мнкистарства иностраншс послова и многи претставннци војних и граНанских власти. Бављење генерала г. фон Браухича у итапијансним поседима Рим, 4 мај Авас јавл>а: Г. фон Браухич, који је провео ноК у Дерни, отишао је у пратн>и генерала г. Парианна и маршала г. Балба у Фетеиах, где је присуствовао ревији дивизнје Мармарнка. Потом је г. Браухич авионом отпутовао у Торбук, где је обишао во)на постројен>а. Одатл« г. Браухич отпутовао је у Сирену, а предвече се вратио у Бенгази.
Г. Лејт Рос код румунског министра привреде и финансија Букурепгг, 4 мај Рајтер јавља: Британски трговински делегат г. Ле|јт Рос данас је посетио румунске мннистре привред« и финансија. У аваничним круговима потпуно се демантују вести да су британско - румунски трговкнски преговори застали, па се вели да преговори нормално напредују.
Немачки листови указују на политику привредног заокружавања Немачке
Бечки„Нојес Винор Тагблат" до носн чланак у коме проучава пита кл привредног заокружаван>а Немачке који се спроводи под вођством Велике Британнје. Лист кажв да је дошло до образоваља маоарско-внглеског извозног друштва н сличких организација у ци л*у Јгнаоре1 >е»а тргчжинских одно са разких др>жава са Енглеском. Истиче се икгересован>е Швеђана да своја »амрзиута потраживан>а пласирају у југословенско паробродарство. затим покушај скан динавскиа бродарских друштава у циљу успоставл>ан>а моста између Гдил>е и Сушака и интересован>е Швајцарске за румунску нафту као и изградн>а луке у Констанци внглескнм катгиталом. Лист указу јв на негативне стране полнтике даван>а кредига балканским и по дунавским зомл>ама од стране западккх сила, наводеКи при том равне периоде пре и после рата, у којима су се биланске земље пре комерно аадужиле.
Према подацима које износи чла нак унутрашн« дут Бугарске изно си 27,7%, Грчке 23,5°/о, Југославкје 17,5%, н Румуиије 10,8%. Спољно задужен>е Бугарске нзноси 72,3%, Румуније 89,2%. Југослави је 82,5% и Грчке 76,5% од цело купног дугован>а. На главу становника дуг у швајцарским фраицима износи за Грчку 387 франака, за Румунију 292, за Југославију 535 а за Бугарску 118 швајцарскнх франака. У Берпину су синоћ почепи преговори о замрзпим кредитима Бсрлин, 4 мај Синоћ су отпочели преговори за продужење споразума о замрзнутим кредитима. Преговоре воде претставници Немачке и претставиици страиих зајмодаваца. Верује се да Ке овај споразум бити продужен још за годину дана.
■Ј9КС0Р"
Премијера снажне и узбудљиве драме
(САПКЕР011К)
УМЕТНИЧКА ХРОНИКА Портрети, београдски предели и композиције г. Викпа Грдана
У Соколском савету, на Престолонаследниковом тргу, излаже по други пут самостално г. Вннко Грдан, познати београдскн с.тикар, бивши претседник Удружења ликовннх уметникз и један од најактивнијих организатора „Салона независних" и свих покрета који су бнли у вези са стварањем интереса код публике за обезбеђнвање уметника, њиховог живота и радЈ. На овој изложби г. Грдан је донео и неколнко старијих рздова, два предела из Ужица, које је излагао на својој првој са мосталној изложби у Београду, и још много других радова, нарочито композиција, који нам дају прилике да, упоређујућн његов рад за последњих четирипет година, угледамо развојну линију његовог сликарског рада. Г. Грдан је зрео сликар, који располаже зрелим занатским искуством и зрелим сликарским схватањем. Он је један од врло ретких који је почео сликање од чврстог схватања облика, па је доцније то схватање употпунио најсавршенијим осећањем за боју и његову адекватну ве зу са формом. Он је и један од оних ретких сликара који је у савременом гледању сликања, произишлом од поуке француске школе, пред чнјим радовима ми не видимо угледање и реминисценције, већ пред којим имамо задовол>ст80 да посматрамо поставл>е!не теме, мотнва, у боЈи и форми. Композиције из сеоског и рад ничког живота, које је обрађивао до пре извесног времена значе другу етапу његове развојне линије. У мотиву интересантне, са извесним карпкатурал ним тенденцијама, који га је слободио од конвенционалног гледања фигура, али базиране на чврстом постављању формв, те су слике означавале и полет чистих колористичких маса. Данас имамо пред очима његове последње радове, који вид' но отскачу већ искристалисаним н потпуно сазрелим поступком боје и форме, и њиховог обра. ђнвања приликом сликања портрета предела или композицнЈе (оне су сада мање и везане за предео). Напредак и резултат за сада се могу приметити нарочито у сликању портрета и предела из
Београда. Треба приметити једну слику сељака, чврсто постављену, лепо насликану са лепим карактером темата, затим изврс ни портре г-ђе Неве Булат. Овзј последњи, лако и виртуозно насликан, са лепим сликарским мо ментима, значи ретко лепо саладани сликарски материјал у служби једног портретског момента. Ружичаста хаљина, од ве лике свежине, материјално се нз дваја од материје главе ј Ј руке, а сама слика је извлнредно усклађена са осталим предметима. Један тиши, исто тако изразитн " портре Је портре супруге уметникове у башти са сунцобраном, који долазе у лепе слике нашег портрета. Предели из Београда су међу најлепше који су дати у Београду за последњих неколнко година. Нарочито се издваја предео Булевара Ослобођења, на коме у лепом складу тонова пар ка, неба и земље, у плану где су куће, лепо звоне неколико жутих и црвених, звонких тонова на капијама и прозорима у« једначеног реда кућа и радњи. Интересантно ће бити видети те нове способности г. Грдана, примењене на његовом најомиљеннјем жанру: на композицијн. Оне се сада назиру у вези са пределима. Ђ. Поповнћ
Говор кардинапа г. Вердиеа у Апжиру Алжир, 4 мај Авас јавл>а: Одмах по отварању еухаристнч ког конгреса, папскв нзаслаикк кардннал г. Верднје, одржао је говор у овдапнћој катедрали, у коме је упутио ашел на једииство свих народности францускот царства. „У овггм тешким даннма, изјавно је г. Верднје, покажнте прнмер својом слогом узбурканоме и уплашеноме човечанству. Захвал>ујућн вашој снази, вас скиова Француске, цео свет ће увидети како треба служити делу мвру, без разлнке расе, боје и вероког васпитала." Професор Бнтољске гимназије г. Драгмтин Спасић истакао се својим успелим взјарсккм
радовима
ДАНАС У 3, 5, 7.10, 9.30 У БИОСКОПУ „УРАНИЈА" премијера репрезентативног француског филма страсне љубави под жарким сунцем чаробног Оријента ЈДНИЛД
Б нто.ђ, 4 мај Већ осам годнна г. Драгутин СпасиК је са службом у Битол>у
Г. Драгутин Спасић у своме атељеу као наставкик цртања у гнмназнји.У слободннм часовима он ради у своме атељеу, тнхо и нечујно.
У штељеу г. Спасића има доста врло успелих вајарских радова, као н карикатура појединнх Бнтољапа. Нарочиту пажн>у привлачи Спа сићева спомен-фитура Блаженопочившег Краља Алехсандра Првог Уједините.т>а. Тај споменх подиглк су први регрути са нашег Јута из 1914 године своме неумрлом Врховном команданту. Поред многих других вајарскнх радова г. Спасића, запажа)у се и радови „Улични гамен" и «На Кајмакчалану". Атеље г. Спасића препун је успелих радова, кој« многи грађа нн, љубазношћу г. Спаснћа. са за дово.Ђсгвом разгледају. Уметкик је нзрадно неколико спомен-фигура и биста, које су из лквене у бронзи и поднгнуте на јавним местима. Г. Драгутин Р. Спасвћ је порек лом Дебранац. В. Ч. В.
ф У фабрици вагона у Дервентн штрајкују радници. Одбор за помоћ радницима обратио св грађанству за помоћ, које се одазвало и дало веће прилоге.