Ratnik, 01. 01. 1921., str. 111

ЗНАЧАЈ. ТЕХНИКЕ У РАТОВИМА 73

концентрације војске већ и доцније кад отпочну операције па и у току целога рата.

Успешно командовање почива на доброј организацији свих техничких срестава, што стоје на расположењу ратоводству, почев од пушке и топа, ашова и пијука, па до жељезнице и телеграфа, аутомобила и аероплана и свих осталих новина на пољу технике: оружја и саобраћаја.

Рат као подстрекач за усавршавање технике

Ако технику, у опште, сматрамо као оруђе ратоводства, видећемо, да је баш рат подигао технику до савршенства. јер топ што гађа на 100 и више километара; аероплан што лети на више од 5000 м. у висини и са скоро 200 км. брзине; бежични телеграф којим се, између осталога, врши са аероплана и реглажа артилериске ватре; телеграфисања кроз земљу и хватање непријатељских разговора нарочитих апаратима удешеним за прислушкивање; бежична телеграфија у стрељачким рововима, као и многе друге техничке новине, само су и једино функција рата. Рат је допринео не само да се дође на идеју за њиховим проналаском већ и на брзу стварност њиховог усавршавања.

Примери брзог усавршавања технике

Ево два јасна примера овога брзог усавршавања технике за време самог рата:

1. Бежична телеграфија бележи своју примену већ више од 50 година. Но њено развијање за време мира ишло је некако полако и пипљиво. У рату руско-јапанском, пред Владивостоком и Порт-Артуром, бежична телеграфија добила је своје прво ратно крштење. То је било пре пуних 10 година пред овај велики светски рат. И шта видимо за ових 10 година, за време мира, у погледу усавршавања бежичне телеграфије за њену примену уопште а нарочито у војсциг Видимо лагано испитивање и још лакше примењивање. Док међутим, у самом почетку овога рата 1914. год. војска је осетила већу потребу за бежичном телеграфијом и она се, и ако брзо и ако нагло, ипак сигурно усавршила и у року од скоро 4 год. трајања рата она је постигла такве успехе ретким проналасцима, што није могла учинити у току једне читаве деценије. Јер се за време рата дошло до проналаска: мадих и лаких рововских бежичних станица, врло корисног апарата за прислушкивање непријатељских разговора на телефону или телеграфу, врло осетљивих телефонских слушалица у сумарену, кад је овај под водом и кад је у стању да на даљим одстојањима чује