Ratnik, 01. 09. 1923., str. 73
ЗНАЧАЈ МИТРАЉЕЗА И ТОПА 37 мм 65
овај положај да туче, искористе за то, да се што боље сместе и за дејство спреме, како би им ватра била што поражавајућа.
Дејство митраљеза у гоњењу јесте дејство, које се ничим не да заменити. За то митраљези увек иду с првим редовима и својом јаком ватром онемогућавају непријатељу задржавање, уређивање и припремање за контранапад а где треба они и артилерију замењују у дејству док она не стигне.
в. У пешадиској одбрани.
У одбрани главна улога митраљеза састоји се у томе да непријатељу спрече ивршење јуриша.
При јуришу се никада не употребљавају колоне ни дубоки стројеви већ увек плитки стројеви и фронтови те и управна ватра митраљеска на овакве стројеве неће имати много успеха ни са највећом употребом кошења по ширини.
Отуда се сама потреба намеће да се митраљезиу одбрани тако поставе да предтерен, односно нападне таласе и стројеве непријатељске, туку анфиладно — уздужно.
Ради овога често пута може наступити случај да митраљези једнога батаљона, да би могли уздужно тући предтерен свога батаљона, буду на фронту суседног батаљона и обрнуто.
За управно дејство при одбрани остављају се само они митраљези, који туку она места на којима непријатељ мора да покаже и дубоку и важну мету.
У току вршења јуриша непријатељ се може само ватром зауставити. Да би се непријатељу спречило прилажење нашем положају ствара се тако звана запречна ватра или бараж. Ту ватру стварају: артилерија, бацачи бомбе, тромблони, ручне бомбе, пушкомитраљези и митраљези.
Главну улогу при овоме игра артилерија али она може да туче само онај појас земљишта који је ипак прилично далеко од нашег положаја. Остала оруђа за бараж, и ако могу да туку онај ближи појас, нису тако јака. Због тога непријатељ, када пређе баражни појас артилерије, добија могућност да се баци на наше предње линије јер је мање ометан.
С тога је нужно да сва оруђа прве линије искористе своју крајну моћ и спрече непријатељу упад.у наше линије. То је тада у толико лакше што и непријатељска артилерија, због опасности за сопствене трупе, много слабије туче наше прве линије.
Па како у најмоћнија ватрена оруђа прве линије спадају митраљези то отуда излази да: најважнија улога митраљеза у одбрани јесте дејствовање у врменеу од кад непријатељ пређе артилеријски баражни појас па до нашега испада.
Ако непријарељ и продре у наше прве ровове — дејство митраљеза не сме не само да се смањи већ мора да се увећа, јер тада ни наша ни непријатељска артилерија не туку непосредну бли-
РАТНИК св. 1Х. 1923. 5