Agrarna politika

стпка не издаје као у Совјетској Унијп. Финска има пољопрпвредни институт на университету у Хелсингфорсу. Пољска има четнри школе за вишу наставу при университетима, у Кракову, Варшави, Лавову и Познању. Чехословачка има 4 високе школе (од којпх је 1 немачка) и 3 пољопривредне академпје (чешка, немачка, мађарска). - Аустрија има 3 впсоке школе и 3 академпје. —• Италија има три високе школе, два университетска инстптута. - Швајцарска је још 1804 добила чувену пољопривредну школу у Хофвилу, а 1874 основан је пољопривредни и шумарски одсек на диришкој Политехници.

Белгија је већ 1858 пмала неколдко приватних пољопрнвреднпх школа, а 1860, држава је основала пољопривредни институт Gembloux, по угледу на француску у Грињону и немачку у Хоенхајму. 1878 клерикалци су подигли свој пољопрцвредни институт у Лувену. •- Холандија има од 1876 пољопрнвредни завод у Вајенингену, са огледним пољем од 40 ха и неколико пнстптута за истраживања. —■ Енглеска је дуго оклевала са оснивањем таквих школа, и данас поред 4 приватна пољопрпвредна колепа, ове науке се предају на неколико университетских института. Сједињене Државв имају око 70 високкх школа (land-grant colleges), од којих је половина самостална, а друга половина уз универзитете. —• У Канади је сличан спстем. - У Аргентини има два висока института, у Буенос Ајресу и у Ла-Плати. У Бугарској постоји пољопривредни факултет на софиском университету. У Румунији , поред пољопривредних факултета у Букурешту и Јашу, постоји близу Букурешта једна висока школа. 1

Југославија има господарско-шумарски факултет у Загребу, и пољспривредни факултет у Београду, основан 1920. У Загребу је 1898 отворена Шумарска Академија и прислоњена на философски факултет, а 1908 основан је на њој посебан геодетски телај. 1919 основан је иесто ње данашњи господарско-шумарски факултет. На ове факултете примају се као редовни слушаоци само свршени ђаци средњих школа, са положеним испитом зрелости. Не и свршени ђаци средњих пољопривредних школа, тако да нема континуитета између ниже и више наставе.

Осим природних наука (ботаника, хемија, зоологија, физика, геологија), предајусе виша математика, техничка механика, нацртна 'геометрија, народна економија, аграрна и специално шумарска политика; наука о газдовању, пољопривредна статистика, шумарско право; шумарска трговина и индустрија; и помоћне науке: ентомологија, анатомија и физиологија до-

i Н. Zorner, ~Landw. Unterrichtswesen in ausserdeutschen Staaten", Hdw. d. Stw., VI, стр. 206—211. 0 немачким школама, вид, ibid., стр. 196—206.

339

ПРОСВЕТА И КУЛТУРА