Agrarna politika

већ обрађено земљиште поправља за боље приносе: крчење, систематско дубље орање и риљање, интенсивно ђубрење, ит. д. 0 првој н трећој врсти смо већ говорили: сада нас зашша друга врста, т. ј. желиорације у ужем смислу.

1. Заштита од ноплаве се обично изводи регулацијом река. У пределима који оскудевају у шуми, а окружени су планинама, регулација мора почети високо, јер гамо се већ образују вододерине и јаруге, и бујица односи плодну земљу са површине: ту се посао може свршити лакше и јевтиније. У долинама, радови морају бити велики и скупи, јер се не само коригује обала, већ се морају подизати и одбранбени насипи. Отуда, уређење дивљих потока, а пре тога још пошумљавање, јесунајбоља предохрана против поплава. То је у толико важннје што од плављења низински крајеви могу понекад имати и корнсти (од плодних наноса), док на горњим површинама поплаве, чак и кад су кратке и незнатне, односе растресену земљу и уништавају вегетацију. Уређење дивљих потока и регулација малих река као и чишћење (~багеровање <г ) већих речних корита, —то су превентивне мере против поплава, које чак могу да учине непотребним страховито скупе одбранбене насипе на великим рекама.

У Југославији је најмања брпга са Савом, која би се малкм радовпма могла потпуно умирити. Драва не чини пустопш само зато што се њенп извори и прве притоке налазе у пошумљеној Словенпји и што су оне регулисане. Код Мораве и Дрине је обрнуто, ма да би се њиховим уређењем, а нарочито корекдијом њихових притока, могли постићи велики економски резултатп. Регулисање Бојане, у вези са исушењем плитког дела Скадарског Језера, дало би десетине хиљада ха најплодније земље у нашем најоскуднијем крају. Исти је случај са Дримом. Са малим радовима често се може обезбедити и исушити по 2—300 ха земље. Од врло велике локалне важности је код нас и уређење понорница , како за обезбеђење од поплава и исушење земљишта, тако за добијање воде за пиће, наводњавање, индустрију п др. У пределима карста и у сушним крајевима Источне и Јужне Србије где за ове радове има јевтине радне снаге овакве мелиорације би биле права благодат.

Код нас је више рађено на лечењу последица него на уклањању узрока: више у равној Војводини него у обешумљеној Србији. 79 водних задруга за обезбеђење од поплаве и исушење мочвари штите својим средствима око милион ха површине. У пројекту су 94 такве задруге, са површином од још милион ха.

2. Одводњавање водоплавиих и мочварних земљишта је обичко у вези са одбраном од поплаве, јер мочвари и баруштине најчеићге

365

ОСТАЛЕ ЈАВНЕ МЕРЕ