Agrarna politika

постају после великих вода. Ово питање, поред економског има и здравствени знапај, те спада у опште државно, а не само у аграрно-политичко сгарање. Као што се у новим земљама зиратно тло добија паљењем, сечом и крчењем шулге, тако се у старим и цивилизованим земљама површинакултуриог тла повећава очимањем од воде, Немачка, Енглеска, Италија, ШвајЦарска, у току 19. века створиле су велике количине нове земље исушивањем језера, мочвари, нешто приватном и задружном инициативом, а највише државним средствима. У Италији је после државног декрета од аирила 1920 исушивање постало национални програм. У Немачкој се колонизација врши на исушеним и асанираним теренима,нарочито послезаконаод јануара 1921. Пре су као главно средство за исушивање улотребљавани отворени канали и п}.мпе за извлачење. Сада се све више, где год је терен јаче нагнут примењују подземне дренажне цеви. Оне су скупље, али зато се не губи ништа од површине и не цегка се земља јарцима.

У нашим земљама, на томе је највпше рађено у Војводхши: она је скоро цела, може се рећи, отета од воде. Али још врло много има да се учипи, нарочито у јужном Банату, у јужноисточном Срему и у маларичној Јужној Србијп: долпна Струмице, околина Велеса, нека места на Косову, и т. д. Сада се ради на исушењу Панчевачког Рита: наспп од 90 км, висок око 5 м опасаће површину од 42.000 ха, а нзван северног дела овог насппа одушни канал Караш,дуг 7 км.. одводиће сувпшну дунавску воду у Тамиш. У унутрашњости заштпћеног простора, трп система одводнпх канала од 200 км п трп станпце са пумпама избациваће воду у Дунав. Тако ће се добити око 37.000 ха, и спашће се колонизација, која је доведена у опасност болештинама. У Бачкој су сви канали запуштени, те њихова функцпја одводњавања нпје впше довољно успепша. У Срему је исти случај са каналом «Галовица», који је пун трске и муља.

Румунија има преко милион ха водоплавног земљишта, само дуж леве обале Дунава, од Молдаве па до ушћа. Све се не може амелиорирати, и стручњаци су нашлп да не би ни требало. На неким местпма, пашњацн, трска, рогоз, мека дрва и рпбњаци дају сада много већп прпход него што би давала зиратна земља.

У Енглеској и Холандији, употребљава се за псушивање подводних земљишта т. зв. кртични плуг: на његовом раонику од 100 см утврђен је на доњем крају цплпндричнп зашиљен челик, који у земљи изводи округао канал. Овећа гвоздена кугла, намештена на прстену претвара овај канал у чврсту цев која траје неколпко десетина година. За овај плуг довољан је трактор од 20 —25 коњских снага.

366

ЈАВНЕ MEFE ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ПОЉОПРИВРЕДЕ