Anali Pravnog fakulteta u Beogradu
ПАРЛАМЕНТАРИИ ИМУНИТЕТИ
159
оба дома не могу бити оптужени ни на једном другом месту у вези са вьиховим говором или дебатом у оба дома. На истом месту загарантована je и слобода од затварања (13). У Федеративно) Народној Републици Југославији, као што je напоменуто, парламентарии имунитети данас су предвиђени у чл. 57 Уставног закона од 13 јануара 1953 и у одговарајућим члановима уставних закона народних република. По овим одредбама, народни посланик не може бити позван на одговорност, лишен слободе нити кажњен за изражено мишљење или дат глас у скупштини. У истим одредбама обезбеђује се такође и слобода од затварања народних посланика. Поред уставних одредаба, прописи о парламентарним имунитетима у неким државама се уносе и у сам кривични законик, те на тај начин нису само уставне одредбе већ чине саставни део позитивног кривичног законодавства, односно претстављају кривичноправне одредбе. Тако по чл, 11 Немачког кривичног законика. ниједан народни посланик не може бити узет на одговорност ван скупштине, чији je он члан, за дат глас или за изјаву учињену у вршењу свог позива (14). Иако се, join у свои историском развоју, парламентарии имунитети означују као привилегије народних посланика, ипак су они били установљени у општем интересу. Данас, када су неки историски разлози правдања ових привилегија народних посланика отпали, њихов знача) није нимало умањен, напротив готово од свих эутора који су се овим питањем бавили истину се све нови и нови разлози којим се правдају ови имунитети у модерним државама. Указује се на то да они само привидно изгледају као привилегије дате ради самих народних посланика (15). Напротив, парламентарии имунитети установљавају се и постоје искључиво у интересу неометаног и правилног рада народне скупштине, па самим тим у интересу целог народа кога народна скупштина претставл>а. Привилегије народних посланика постоје ради обезбеђења заштите слободе вршења посланнике службе, говора и гласања (16). Пошто су парламентарии имунитети установљени у општем интересу а не у интересу народних посланика, ови се не могу ньих ни одрећи. Парламентарии имунитети делују независно од њихове воље (17).
Парламентарии имунитети у једиом свом значењу (посланника неодговорност) значе одрицање државе свог права на примењивање
(13) Frederic A. Ogg and Р, Orman Ray, Introduction to American Government, 1945, p. 264.
(14) Adolf Schenke, Strafgesetzbuch, Kommentar, 4. Ausg., 1949, S И. (15) Ј. Stefanović, str. 545.
(16) F. A. Ogg P. О. Ray, стр. 264; Schönke, 8 И, I; De Vabres, p. 941. ~П осланники имунитети служе у општем интересу, нису намешени да служе интересима титулара”.
(17) J. Stefanović, str. 545.