Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, 01. 01. 1971., str. 93
ЉУДСКА ПРАВА И PACHA ДИСКРИМИНАЦИЈА
1. Y време када се навршава десет година од трагичних демонстрациja за пошховање достојанства људске личности ( 1 ), свет нашег времена прославлю годишњицу ступања на снагу Међународне конвендије о уклањаH>Y свих облика расые дискриминације ( 2 ). Тако, игром случаја, први месеци сваке године побуБују осећања туге и радости. Бескрајно je дубока туга при помисли на догаВаје који подсећају на многе знаке и незнане жртве у вечној борби за права и слободе људске личности. Утеху пружа радост сазнања да ступање на снагу поменуте Конвенције значи званичну потврду решености меВународне заједнице да се и ефикаснијим мерама, укључујући по потреби и кривичне санкције, бори против свих облика расне дискриминанте ко ja не наноси само срамоту људском роду веђ je потпуно супротна основном схватању да се сва људска бића раВају једнака у достојанству и правима и на коме треба да почивају односи меВу л>удима. 2. Ннје потребно доказивати да једино једнакост меВу људима одговара њиховој људској природи. Релтпија није случајно ширила учење да су сви људи браћа, да je чак и у робовласничком друштву, које je било засновано на сасвим супротним начелима, грчка хуманистичка мисао иститхала да je једнакост меВу људима основни друштвено-политички однос и
(*) Неауторизоваии изводи из овог рада објавл.ени су под горњим насловом у „Међукародној политици”, бр. 480, сд 1. IV 1970, стр. 34—36. Вид. објашњељв у ~Међународној политици", бр. 481, од 16. IV 1970, стр. 32. За позивање и навођење једино je меродаван овај текст.
(i) У неколико градова Јужноафричке Републике одржане су 21. марта 1960. демонстрације против дискриминаторског закоподавства. Многи Африканци су тога дана дошли пред голицијске станице да би били ухапшени зато што су код кућа оставили посебне личне исправе у које je, поред осталих података, убележавана и дозвола боравка у одреЬеном месту. Y Шарпвилу (Charpeville) полиција je отворила ватру на демонстранте и гом приликом убијено je 69, a рањено око 200 лица. У знак сеђања на овај догабај Генерална скупштина УН je резолуцијом 2142 (XXI), од 26. октобра 1966, прогласила 21. март за МеГзународни дан за уклањање расне дискриминације.
(2) Конвенцију je усвојила Генерална скупштина УН резолуцијом 2106 (XX), од 21. децембра 1965. Отворена je за потписивање 7. марта 1966, а ступила je на снагу 4. јапуара 1969. До 10. септембра 1969. потписале су je 72 државе, а 37 je ратификовало или joj приступило, мсђу којима и Југославија. Службени лист СФРЈ, Додатак: Међународни уговори и други споразуми, 1967, бр. 6. Бугарска, Шпанија, Мађарска, Индија, Кувајт, Аибија, Мадагаскар, Монголка, Пољска, YAP, Сирија, СР Немачка, Бјелорусија, Украјина, Уједињено Краљевство, ЧССР и СССР ратификовали су je са резервама или изјавама. Вид. док. Уједињених нација А/7688, од 6. окгобра 1969.