Arhiv UNS — Listovi osnovnih škola
KRAJ LOGORSKE VATRE
Tabor od đvanaestaJc đvokrilnih, zhijenih šatora zaogrnu plašt zvezdane tihe noći. Nakon sparnog nesnosnog dana dobro dođe sveže i posve tiho, besumnje, gotovo prijatno, veče. Plah povetarac blago, gotovo neosetno, je pirkao Ijuljuškajući pritom gusto bodljikavo grmlje, kojs ie počivalo u blagoj udoljici nedaleko od tabora. Nebesko beskrajno plavetnilo beše posuto sa bezbroj sitnih zvezda, koje su jeđnolično treperile u ogledalu mirne, glatke površine kanala. U šatorima se osećao težak, gotovo nepristupačan zadah nečeg neodređenog. Na najmanji zagonetni šum, stražar bi hitro digao vasđušnu pušku na gotovs. šatori su bili zbijeni čineći polukrug oko visokog jarbola, dok je zastava bila spuštena. Velika logorska vatra bacala je plamene otsjaje sa šatore, koji su đostpianstveno i nepomično stajali. бко razbuktale vatre koja je uzlmala sve više maha, zbilo ss podosta izvlđača. Gosti,
fevidnici sa Zmajevca, izvodili su raznovrsne taćke prikazujući pritom vrlo interesantne avanture iz izviđačkog života, na višednevnom taborovanju u Hrvatskoj. Ostatak večeri proveden je u neobično prijatnoj atmosferi. Po završetku ove male svečanosti, vatra poče da se gasi polako, neosetno, bacajući pritom slab otsjaj oko sebe. Übrzo zatim u grupama i pojedinačno otnoče razlaz kućama, a izvidnici odoše u svoje šatore na počinak. Nad taborom se nadvi mrtva bezglasna tišina, koju nlšta ne remeti. Ceo tabor je spavao čvrstim, bezbrižnim snom.
Nataša Lisul,
VIIII
Novi Sad
Ружно играње
СЛИКЕ И ПРИЛИТS
Играла се на једној пољани нека деца. После многих игара почеше да се играју рата. Играла су из шале, али она је сва више прелазила у збиљу. Тукли су се камењем и кочевима. И ко зна како би ce рат завршио да их није раздвојио неки човек. Један дечак je отишао разбијеног нсса. друти је имао крваву главу, а онај што је предложио да се играју рата, кукао је из свег гласа.
Смиљана Тошић,
УП
Мокра Гора
Први
број »Дечјих новина«
Био је пролећни дан. Сунце је љупко грејало. Седела сам са другарицама на клупи под бором. Музика је свирала. Наставник нам приђе са пуним рукама „Дечјих новина”. То је био први дан када су „Дечје новиие” стигле у нашу школу. Узела сам их и погледала. Почела сам да их читам. Како су дивне! Читала сам многе листове, али овај ме највише занима. Сада сам осми разред. Желепа бих да сам млађа да још дуго читам „Дечје новиае”, које
примају хиљаде и хиљаде деце широм иаше земље.
Љиљава Јовичић
Бресница
УЧЕСТВУЈТЕ И ВИ
Постављамо вам два задатка у овом броју. Треба да нам пошаљете: Написе у којима ћете критиковати поступке ваших доугова у школи и на улици и разне занимљивости из вашег живота.
Ове радове шаљите на адресу: „Дечје новине” Горљи Милановац, за рубрику ..Учествујте и ви”! Сваки од ових радоза, који буде објављеи, биће награђеЦ књигом „Вубњеви на реци”.
Литерарна дружина „Бранко Ћопић” из Лучана ради успе-f шно. Она повремено издаје врло лепе зидне новине „Наши видици”. Милеаа АлемпиЈевић, УШ
Отаџбина
Потоци жуборе, Тече река чила. Тебе не заборављам, Ота.бино мила! Мирно ноћу спавам, А како да нећу, У својој сам отаџбини, У мирисном цвећу. У теби се сада Нови живот ствара, Пуна си радости И ватреног жара.
Радован Ковачевић,
VIH
Прањани
РАДИОАПАРАТ, ФОТОГРАФСКИ АПАРАТ, ТРИДЕСЕТ ШТЕДНИХ КЊИЖИЦА СА УЛОГОМ ОД 1.000 ДИНАРА, ГРАМОФОН, ФУДБАЛ И ПЕДЕСЕТ КЊИГА Може дооити сваки наш читалац који будс учествозао на ВЕЛИКОМ НАГРАДНОМ КОНКУРСУ о коме све можете прочитати на 8 страници нашег листа.