Arhiv UNS — Listovi osnovnih škola
Полагање венца на гроб лекара Жике Јанковића.
Сваке године на Дан борца и Дан ослобођења
нашег села сеоске друштвепо-политичке организације полажу венце на гробове палих бораца. Поред спомен-костурнице и споменика код старе железнпчке станице и Мплутпновића куће, венцн се полажу и на школској згради и гробове свештеника Драгутина Јовановпћа и лекара Жнворада Јанковића које су непријатељи убпли 1941. године.
Дугогодишњи знанци
Овај број нашег листа наградно је штамнала „Политика". Вест о награди нас је обрадовала и због тога што је „Политика“ још пре рата у више наврата писала о Прњавору и Лешници. За овај број издвајамо текст из „Политике" од 9. новембра 1922. године у којој је др Рудолф-Арчибалд Рајс, о отварању прњаворске костурнице писао: „Киша очајно пада. Тешки облаци вуку се полако над расквашеном земљом у Мачви. Задња јесен жуто je обојила лишће које се још држи на дрвећу, а она лије поток на пролазнике под шибом силног ветра. Сеоски сокаци прекривени тешким блатом, колико житким толико лепљивим. Тужно, беекрајно тужно. Али то је у складу са церемонијом... И небо за њима плаче. ...Тихо свет пролази поред маузолеума, где су нагомилани венци. И сад прњаворски мученици и са њима заједно и сви они из Великог рата имају свој мали храм. У Прњавору смо испили велику чашу, пуну патротизма и за њу кличемо, хвала.
искрено хвала, нашим пријатељима из Мачве“. И каснијих година „Политика“ је поовећивала читаве странице Прњавору и његовим мештанима. Средином 1928. године писала је опширно о напредном земљораднику Миливоју Самуровићу, а наредне године подугачак некролог о његовој смрти. Новинари и уредници „Политике" често су посећивали Прњавор. У одбору за граду Костурнице налазио се и Јован Тановић, уредник „Политике" који је преко листа допринео упознавању читаве Јутославије за зверствиам аустроугара почињеним 1914' године у Прњавору. Због тога је ученицима, њиховим наставницима и родитељима посебно драго што је овај свечани број листа, посвећен ослобођењу села и Дану школе, штампала наградно „Политика“, која је 1974. године била покровитељ „Седам дана прњаворских јубилеја".
На твом гробу
Данас док слобода својом светлошћу н топлином обасипа гробове борада, људп који су животе своје оставилн и слободу никада ннсу дочекали, ја тужна и поносна стојнм поред твог гроба другарнде. У мислнма видим све вас мајке, све жене, како јурпшате у борбу рушсћи сва застарела »шшљења о жени. Поноспм се другарице што сам дете таквог народа и таквих мајки. И док стојнм поред твог гроба заклињем се теби жено и борче, да hy и ја ако затреба знати бранити своју слободу, твој гроб н лепу домовину. Вера СтефансЈић, VIII
Сви смо тврђава
Данашња деца нису осе тила шта је то рат. Она не знају шта значи нрекривено небо бомбардерима. Не знају ни за славље које је посвећено слободи одмах иза рата. У рату је постављен темељ слободе армиран братством и јединством наших народа. У најтежим часовнма братство је челичило, слога побеђнвала. Сетите се само како су седам прутева за.једно јаки... Подигли смо велики и лепи дом у коме су сложни много јачи. Моника Самуровић, VI
2
„ПРВИ КОРАК“
Септембар 1976.