Arhiv UNS — Listovi stranaka
КУЛТУРИ ЖИВОТ
НА ПОЧЕТКУ ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ
Прошлн су летњи даии, дани Одмора и доскора пуста школска зграда оживела је познатим гласовима својих ђака. Као први весници нове школске године појавили су се они који се не би могли похвалити вредноћом и марљивошћу; оии који током године нису улагали довољно труда, те су у јесењем року полагали поправне испите. Једанаестог септембра почела је нова школска година. Поново су сви на окупу. Неуморни су у препричавању појединих, „значајних“ догађаја из свог живота за време великог распуста. Одмор су провели у разним местима, на разном послу. Један, мањи број ученика провео је месец дана на акцији —у физичком раду. Други, у знатно већем броју спремали су се за поправне испите. Трећи су се опорављали код својих кућа или на 'летовању. Међутим, док су трајали дани одмора школска зграда се оправљала. Сада је то чиста, светла и лепо уређена зграда те ће и сте стране моћи васпитно да делује на омладину. Још једно питање за чије решавање треба да се активирају Омладинска организација и наставнички колегијум удружени —јесте питање понашања нашег ученика у школи и ван ње. Од овог понашања свакако ће највише и зависити лик наше школе и лик нашег омладинца. Зато ће се употребити све мере, разуме се педагошке и васпитне, да оно буде на висини. Сваки средњошколац треба да има на уму да је његова најважнија дужност —учење. Учење је за њега оно што за радника рад у фабрици, за сељака плуг и орање. И као што се радник сав по-
свећује својој машини рушећи норме и дижући степен производње, тако и сваки ученик мора да се преда свом најважнијем задатку. Учење за оцену, за тројку, не сме више да се провлачи. Ученици треба савесно и подједнако да припремају лекције из свих предмета. Ако се заиста буде тако радило неће бити толиког поправлзања оцена пред крај године и још мање понавл>ања, И ако се пође од тога, да је циљ наставника и школе да од ученика изграде ваљане и поштене грађане наоружане знањем —онда се може с пуно оптимизма поћи у нову Апколску |годину. Ст. М.
КАЛНА ДОБИЈА БИОСКОП
Кална, септембра Срески одбор Народног фронта у Књажевцу доделио јеОсновној фронтовској организацији у Кални једну киноапаратуру, коју је добио од Главног одбора Народног фронта Југославије као признање и награду за постигнуте успехе у раду у 1948 години. Киноапаратура се монтира у сали скоро завршеног задружног дома, а агрегат ће дати рудник Јања. Тако ће овај најзабаченији и у културном погледу најзаосталији крај у Тимочком срезу добити једну културну установу овакве врсте.
У ТРНОВЦУ ОТВОРЕНА ПРОСВЕТНОДОМАЋИЧКА ШКОЛА
Трновац, септембра Почетком нове школске године у селу Трновцу отпочела је са радом просветио-домаћичка школа. Школу похађају омладинке и младе жене из Трновца и околних села,које ће кроз четворомесечно школовање стећи опште и најпотребније домаћичко образовање. При школи је отворен интернат у коме су смештене омладинке из удаљенијих места. Народии одбор општине у селу доделио је школи два хектара земље за уређење школске економије, где ће ученице моћи да опробају и практично примене знање стечено на часовима. М. Н.
Нова зграда основне школе у Сшањинцу
Награђени најбољи учитељи
Књажевац, септембра За постигнуте резултате у раду у школи и на културнопросветном пољу у току прошле школске године учитељи нашега среза добили су награде владе Народне Републике Србије. Русомир Радосављевић, учитељ у Црном Врху, најзабаченијем селу у срезу, добио је као награду 5.000 динара, а Јелена Никодијевић, учитељица у oшл3ану 3.000 динара. Поред великог успеха у раду са децом у школи, ови учитељи били еу и покретачи културног живота у својим селима. Они су, поред осталог, отворили библиотеке и читаонице и о-
сновали културно-просветна друштва у чије члаиство је ушао велики број омладине, па и старији људи. Фолклорне секције ових друштава пог стигле су лепе успехе на смотри фолклорних дружина, која је одржана у Књажевцу марта месеца.
Фронтовци Доње Соколовце градиће нову школску зграду
Доњз соколовица Ф, оатовци села Доње Соколовице градиће нову школ ску зграду. Са извођењем припремних радова већ се отпочело. Родитељи из села јако су заинтересовани за изградњу школе. Садања школа смештена је у приватној, неподесној и вехигијенској згради, која уопште не одговара потребама једне установе ованве врсте.
Отворена нижа гимназија у Подвису
Подвис, септгмбра У Подвису је отворена Нижа гимназија коју похађају деца са рудника и из околних села. У току ове школске године радиће само прва два разреда са око 80 ђака. Управа рудника пружил; је велику помоћ око саабдевзња школе инвентаром и најпотребвијим училима. УЧЕНИЦИ ВИШЕ ГИМНАЗИЈЕ ДАЛИ ПРИРЕДБУ У РГОШТУ
Ргоште, октобра Прошле недеље ученици Више гимназије из Књажевца приредили су у Ргошту „Вече народних песама“. Приредби је присуствовало око 200 мештана.
ПИОНИРИ КЊАЖЕBЦА УСКОРО ЋЕ ДОБИТИ СВОЈ ДОМ
Пионири Књажевца ускоро ће просљзвити једну ретку свечзност: добиће свој дом. Руинирана и скоро напуштена зграда у дворишту Осмогодишње школе добија сасвим нов лик и моћи ће ускоро да прими наше најмлађе од чијег ће жагора и рада да бруји као кошница. Зграда има довољан број просторија за смештај ‘разних секција пионирске актив ности. Добар део теоретске насгаве у школи наћи ће своју практичну примеву кроз одељења, атељеа, секције и радионице које ће постајати у Пионирском дому. Близу 1.000 пионира града наћи ће садржиау свога рада у свом дому. Дом ће бити место политехничког васпитања наше деце, њихове забав?, њиховог ствзрања. При дому ће.се формирати и пионирскн одред. У пројек-
ту Је да се уреди један вртић за фнскултуру. Дом ће радити и на оживљавању Градског савета Савгза пионира, чији је рад сасвим замро. М.
Активност културнопросветног друштва у Подвису
Подвис, октобра Синдикално културно-просветно друштво на руднику „Подвис“, чији је рад доскора био у засгоју, припрема позоришни комад „Хај дук Станко“ од Јанка Веселиновића. Предвиђа се да друштво са овим комадом гостује и у неким рударским месгима у Народној Републици Словенији, с там да им ови врате посету. Културно - уметничко друштво „Светозар Марковић" у Књажевцу узело је на себе да изради декор, потребан за извођење овога комада. Д. В.
ВИШЕ БРИГЕ ГРАДСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ
Књажевац, септембра При Народном универзитету у Књажевцу постоји Градска библиотека и читаоница, која је снабдевена скоро свим нашим најчитанијим листовима, неким часописима и једном шах гарнитуром. Али не може се рећи да је ова читаоница у току ове године у потпуности одиграла улогу која јој је намењена. У току зимских месеци била је затворена, наводно због селидбе. Отворена је тек у марту, када су људи већ налазили разоноду у природи. Сада у читаоницу долази један мали број омладине и то углавном ученици. Нису ретки случајеви да се у читаоници затекне једино библиотекарка. Слаба посета долази свакако отуда што је читаоница удаљена од центра града —смештена је у просторијама Синдикалног дома. Већ дуже времена говори се о томе да читаоницу треба преместити на неко приступачније место, да јој треба доделити потребне и одговарајуће просторије. Јасно да треба. Само, ето, по овом питању није се ни до данас ништа урадило! Градска библиотека и сувише је сиромашна: броји једва 2.000 књига. То су махом некомплетна дела наших и страних класика. Иначе књига новијег издања, као што су књиге; „Далеко је сунце“, „Случај Андрије Хебранга“, „Америчка трагедија“ и друге, уопште и нема. Последњи пут књиге су купљене негде у 1950 години! Руководиоци библиотеке ово правдају недостатком новчаних средстава, и премда чланарина није убрана ни од о-
Д° г Цострјећег чЈшпства Зл више месеци. Број прочитаних књига и сувише је мали. Постојећи читаоци су углавном из редова ученика који библиотеку користе за потребну литературу. Других читалаца, нарочито радника и интелектуалаца, скоро и нема. Ово свакако зато што је библиотека и сувише скром на. Ретко се може наћи књига по жељи. одлагање не би смело више да буде. Библиотека и читаоница треба да буду што пре реорганизоване и да добију просторије, које им према њиховој улози и значају и припадају.
Мале културне вести
Културно уметничко дру штво „Светозар Марковић“из Књажевца дало је првог октобра, на дан прославе формирања првог Народноослободилачког одбора за Тимочки срез у селу Вини позоришни комад „Ожалошћена Породица“ од Нушића. * Ученици Више гимназије и Осмогодишње школе из Књажевца отишли су у екскурзију у разне крајеве наше земље. * У прошли понедељ.ак на Народном универзитету у Књажевцу одржано је предавање са темом „Основни принципи у кредитном пословању привредних организација“. Предавач је био Јеленко Матејић, директор Народне банке.
4
ТИМОЧКЕ НОВИНЕ
4 октобар 1952