Arhiv za istoriju Srpske pravoslavne karlovačke mitropolije, 15. 03. 1912., str. 19

Архив за историју српске православне карловачке митрополије 83

би било, аште би јеште в' диаконствје поучалсја, понеже не весма в' том дјејствии искусен.“) В Карловије 13. Јан. 1748.

Патријархов запис: преосвјаштењејшиј нишки више писатаго изволте рукоположити в' свјаштеника.

Дијакон (треба дијак)

Теодосиј Николић (патријарх Арсеније ЈУ. написао са стране: биви магистр у Иригу) родом и воспитаниесм из Ирига. Стар 25 љет. Родители јего: отец Никола преставилеја, мати Теодора жива. Училоја прежде у Иригу код протопопа Остои 10 љет, потом њекое времје в далској шкоље. Читает от части добрје, пјети что треба в церкви вједает (види се да су још у ово време Ирижани били добри певци), пишет средствено. О тајнах церковних да их 7 јест числом вједает. За дијаконство на препоруку протопопа иришкаго проситсја аште Г. Блажењејшиј благословит.

В Карловцје 16. Јан. 1748.

Патријархов запис: „И сеј препоручен г. Нишкому (Георију Поповићу, потоњем владици темишварском) Јан. 18., обаче ако се добро не научи, протопоп каштигу примит.

Дијак

Станиша Драгићев родом и воспитанием из Ваљева, нињешњим же жителством из Ирига. Стар 22 љета. Родители јего отец Драгић, преставилсја, мати Стана жива. Училсја в Ваљевје у јрм. Василиа магистра 6 љет; потом њекое времја узИригу обучалоја. Читает сред ствено, пјети что треба в церкви от части вједает, пишет от части добрје. О тајнах церковних да их седм јест числом и названиесм вједает, а их форми неразумјеет. За дијаконство на препоруку протопопа иришкаго проситеја, аште Г. Блажењејшиј благословит.

В Карловцје 16. Јан. 1748.

Патријархов запис: Јан. 17. свјатому нишкому предат и в дијакона рукоположен ктому протопоп иришки за њега подватилеја да

се совершено изучи. (Свршиће се.) 5605

КАКВИХ ЈЕ БИЛО НЕКАД КАЛУЂЕРА!

Какву су муку и невољу имали карловачки митрополити у ХУШ. веку с појединим калуђерима и манастирским управама; о томе смо и ми, а и иначе много писано и примера изнашано.

Овде ћемо да наведемо званичан спис из 1723. из ког се види, какво је стање у то доба владало у манастиру Јаску.

Исти гласи:

Ми ниже подписани жители иноци монастира Јазка сви от мала до велика обештавамо се г.г. прјеосвјаштењејшему Митрополиту

#) А колико их данас има искусних у ђаконској служби, те се не треба чудити што многи млађи свештеник не научи никад правилно служити.

Не би требало никог пре запопити док не научи добро као ђакон служити и кад се запопи, да бар 3 недеље служи у двору патријарашко-епископском.

ж